Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skvostný comeback, píší o Schwarzenbergovi Rakušané

Svět

  12:10aktualizováno  13:30
BERLÍN - "Outsider" Karel Schwarzenberg se svým postupem do druhého kola prezidentských voleb v Česku postaral o překvapení a má dobré šance na vítězství, soudí ve svém dnešním komentáři německý deník Süddeutsche Zeitung. Totéž si myslí například i rakouský Wiener Zeitung, podle něhož se ministru zahraničí podařil "skvostný comeback".

Žena z volebního štábu Karla Schwarzenberga foto: MAFRA, Michal Růžička

Druhé kolo voleb, v němž se Schwarzenberg střetne s Milošem Zemanem, vidí německojazyčné listy jako plebiscit o dvou zcela odlišných pohledech na svět, jako měření levice s pravicí, ale také jako souboj šlechtice s provokatérem.

"Outsider ve druhém kole", tak nazval mnichovský Süddeustche Zeitung svůj příspěvek o výsledcích prvního kola českých prezidentských voleb, které podle listu skončily překvapením, tedy postupem průzkumy odepisovaného Schwarzenberga s favorizovaným "levicovým populistou" Zemanem. "A má dobré šance, že vyhraje," soudí Süddeustche Zeitung o vyhlídkách ministra zahraničí, který by podle deníku mohl v rozhodujícím klání získat i hlasy voličů, kteří v prvním kole podpořili ostatní kandidáty z liberálně-konzervativního tábora.

Češi zvolí mezi knížetem a levicovým plnokrevným politikem

Obrázek prezidentského kandidáta tetovaného po celém těle byl vidět snad ve všech médiích - do druhého kola prezidentských voleb v Česku ale postupují jiní dva. Nakonec se zdá, že pražský experiment s přímou volbou se vydařil a posílil sebevědomí Čechů, napsala německá tisková agentura DPA.

Po dvoudenním hlasování je zřejmé, že Češi chtějí raději etablovaného politika než nějakého outsidera. V druhém kole za dva týdny se střetnou expremiér Miloš Zeman jako představitel umírněného levicového tábora a konzervativní ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

"Outsider (Schwarzenberg) má šanci na prezidentský úřad," domnívá se i Wiener Zeitung, podle něhož se mu v prvním kole voleb podařil "skvostný comeback". Vídeňský list připomíná, že Schwarzenberg byl v nedávné minulosti nejoblíbenějším politikem v Česku, jeho popularita ale výrazně opadla kvůli liberální reformní politice jeho strany TOP 09 v české vládě.

"Jen několik dní před volbami začal v průzkumech zase stoupat nahoru a teď je překvapení dokonáno: Schwarzenberg je ve druhém kole," píše Wiener Zeitung, podle něhož je ministr zahraničí v současnosti u Čechů "in", což podle deníku dokládá i to, že na svou podporu získal řadu známých umělců a bodoval u mladých lidí, ačkoli sám oslavil už 75. narozeniny.

Ministr jako fenomén

Podobně Schwarzenberga hodnotí také rakouský ekonomický Wirtschaftsblatt a tamní bulvární Kurier o ministru píše dokonce jako o "fenoménu". "Vývoj dění je teď každopádně na jeho straně. Mnoho lidí přepokládá, že při rozhodujícím hlasování za dva týdny bude mít Schwarzenberg navrch. V této volbě osobnosti boduje emocemi, srdcem a humorem," uvedl Kurier.

Švýcarský Neue Züricher Zeitung (NZZ) stejně jako další listy srovnává oba kandidáty, kteří se probojovali do druhého kola. Zatímco německý Kölnische Rundschau ho vidí jako měření levice s pravicí a berlínský TAZ jako souboj šlechtice a provokatéra, podle curyšského deníku bude konfrontace Zemana se Schwarzenbergem plebiscitem o dvou zcela odlišných pohledech na svět.

Ministr zahraničí podle něj představuje svět humanistických ideálů, "které se z české politiky už prakticky vytratily". "Zeman naproti tomu vystupuje nenuceně a lidově, nikdy si neodpustí bonmot, i kdyby to mělo být za cenu pravdivosti, a ví, jak s pomocí ostrého vtipu a rétorického nadání dosáhnout účinku," charakterizuje expremiéra, který podle listu současně ztělesňuje mnoho negativního, co za posledních 15 let poznamenalo Českou republiku. Označuje ho za "architekta politického kartelu velkých stran", tedy opoziční smlouvy, kterou v roce 1998 jako tehdejší šéf ČSSD podepsal s tehdejším předsedou ODS Václavem Klausem. "Tím byly položeny základy politickohospodářského filcu, jehož negativní důsledky nebyly dodnes překonány," míní NZZ, podle něhož Zeman na mocenskopolitické úrovni vystupuje stejně jako Klaus,"kvůli čemuž jsou si oba bližší, než by se na první pohled mohlo zdát".

Vše o prezidentské volbě

Jak dopadly volby?

Co řekli vítězové

Reakce poražených

Momenty voleb

Volbu prezidenta jsme sledovali online. Reportáž najdete ZDE.

Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Mohlo by vás zajímat