6. února 2016 19:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lavina v Alpách. Šlo o zkušené lyžaře, říká provozní chaty, z níž Češi ráno vyrazili

Chata Lizumer Hütte, ze které Češi vyrazili na osudnou túru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chata Lizumer Hütte, ze které Češi vyrazili na osudnou túru. | foto: www.almenrausch.atReprofoto

Český skialpinismus zažil v sobotu jeden z nejhorších dní v historii. Ve výšce kolem 2 tisíc metrů v Tuxských Alpách východně od Innsbrucku smetla lavina 17 českých skialpinistů. Minimálně jedna skupina z nich byla podle zjištění serveru Lidovky.cz složená ze zkušených lyžařů. „Počasí bylo dobré, viditelnost byla dobrá,“ popsal podmínky osudného dne provozní chaty Lizumer Hütte Anton Nigg, u kterého byli skialpinisté ubytovaní.

Lidovky.cz: Česko zasáhla tragédie skialpinistů v Tuxských Alpách. U vás byli tito lyžaři ubytováni. Šlo o zkušené horaly?
Byly to dvě skupiny. Jedna z nich jezdí do naší chaty poslední tři nebo čtyři roky, všichni velmi zkušení lyžaři. Tu druhou skupinu neznám, přijeli včera v jednu v noci a je opravdu neznám.

Lidovky.cz: Víte, odkud tito Češi byli?
Nevím, v naší ubytovně nemáme systém, kde si bereme jméno a adresu každého, ale ubytováváme je jako skupinu. Myslím, že někteří byli z Prahy a někteří z Plzně.

Lidovky.cz: Jaké bylo v sobotu v oblasti počasí? Nasvědčovaly podmínky tomu, že může spadnout lavina?
Skitouring je jistým způsobem riskantní kdykoliv. Počasí bylo dobré, viditelnost byla dobrá. Bylo trošku větrno na vrcholu hory, ale kromě toho bylo počasí ok. Sněhové podmínky ale nebyly nejlepší. Každý si musí v takové chvíli sám vyhodnotit riziko.

Lidovky.cz: Takže jste neměli žádné varování od horské služby?
V naší ubytovně každé ráno mezi 7:00 a 7:45 uveřejňujeme lavinový věstník a každý host se na něj může podívat a zhodnotit rizika.

Lidovky.cz: A kdy skupiny chatu opustily?
První skupina odešla mezi půl devátou a desátou hodinou ranní a druhá skupina myslím, že mezi desátou a půl jedenáctou.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz