Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lavina v Alpách. Šlo o zkušené lyžaře, říká provozní chaty, z níž Češi ráno vyrazili

Chata Lizumer Hütte, ze které Češi vyrazili na osudnou túru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chata Lizumer Hütte, ze které Češi vyrazili na osudnou túru. | foto: www.almenrausch.atReprofoto

Český skialpinismus zažil v sobotu jeden z nejhorších dní v historii. Ve výšce kolem 2 tisíc metrů v Tuxských Alpách východně od Innsbrucku smetla lavina 17 českých skialpinistů. Minimálně jedna skupina z nich byla podle zjištění serveru Lidovky.cz složená ze zkušených lyžařů. „Počasí bylo dobré, viditelnost byla dobrá,“ popsal podmínky osudného dne provozní chaty Lizumer Hütte Anton Nigg, u kterého byli skialpinisté ubytovaní.

Lidovky.cz: Česko zasáhla tragédie skialpinistů v Tuxských Alpách. U vás byli tito lyžaři ubytováni. Šlo o zkušené horaly?
Byly to dvě skupiny. Jedna z nich jezdí do naší chaty poslední tři nebo čtyři roky, všichni velmi zkušení lyžaři. Tu druhou skupinu neznám, přijeli včera v jednu v noci a je opravdu neznám.

Lidovky.cz: Víte, odkud tito Češi byli?
Nevím, v naší ubytovně nemáme systém, kde si bereme jméno a adresu každého, ale ubytováváme je jako skupinu. Myslím, že někteří byli z Prahy a někteří z Plzně.

Lidovky.cz: Jaké bylo v sobotu v oblasti počasí? Nasvědčovaly podmínky tomu, že může spadnout lavina?
Skitouring je jistým způsobem riskantní kdykoliv. Počasí bylo dobré, viditelnost byla dobrá. Bylo trošku větrno na vrcholu hory, ale kromě toho bylo počasí ok. Sněhové podmínky ale nebyly nejlepší. Každý si musí v takové chvíli sám vyhodnotit riziko.

Lidovky.cz: Takže jste neměli žádné varování od horské služby?
V naší ubytovně každé ráno mezi 7:00 a 7:45 uveřejňujeme lavinový věstník a každý host se na něj může podívat a zhodnotit rizika.

Lidovky.cz: A kdy skupiny chatu opustily?
První skupina odešla mezi půl devátou a desátou hodinou ranní a druhá skupina myslím, že mezi desátou a půl jedenáctou.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...