Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Slota a Mečiar brali vlivné posty

Svět

  8:39
BRATISLAVA - Opálený žilinský starosta Ján Slota vypadal spokojeně. Nejen proto, že má za sebou dovolenou v Chorvatsku. Během jediného dne jednání dokázal pro svoji vládní Slovenskou národní stranu (SNS) vymoci víc než dvojnásobek postů, než na kolik se SNS zdála mít nárok.

Robert Fico, předseda strany Směr-sociální demokracie, vitěze slovenských voleb foto: Koller JanČTK

Nacionalisté obsadí sice jen tři ministerská křesla, ale podle včera zveřejněné dohody dostanou sedm funkcí státních tajemníků. To je mnohem víc, než kolik měla podobně silná SNS v nechvalně proslulé druhé Mečiarově vládě v letech 1994 - 1998.

A tolik, že si nacionalisté mohli dovolit nebývalé gesto. "Na funkci státního tajemníka ministerstva kultury jsme nominovali nestraníka Augustína Jozefa Langa, který je karpatský Němec," řekl pro LN Slota, který to považuje za odpověď těm, kteří SNS označují za slovenskou extrémně nacionalistickou stranu.

Třináct postů státních tajemníků obsadí strana Směr premiéra Roberta Fica, stejný počet ale jeho koaliční partneři - SNS a Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) bývalého premiéra Vladimíra Mečiara.

Zcela pro "sebe" si Směr vyhradil pouze ministerstvo obrany. Žádného státního tajemníka naopak nebude mít Směr na ministerstvu zdravotnictví. Mezi státními tajemníky jsou i některá dost problematická jména. Pobouření vyvolalo navržení poslance Dušana Muňky státním tajemníkem ministerstva životního prostřední za stranu Směr.

Muňka nejenže je zapsán na seznamu agentů StB, ale v roce 2002 byl policií vyšetřován za nelegální dovoz vzácných chráněných papoušků. Policii na Muňku upozornili právě pracovníci ministerstva životního prostředí. Před stíháním ochránila Muňku imunita, když ho parlament odmítl vydat a stíhání muselo být zastaveno. "Na každého ptáka mám řádné doklady," řekl pro deník Pravda Muňka.

Podobně problematickou osobou je další kandidát Směru, státní tajemník ministerstva pro výstavbu Martin Glváč. Bývalý společník Fedora Flašíka, dlouholetého manažera strany, je pokládán za jednoho z hlavních "sponzorů" strany. Glváč se přiznal ke stykům se zavražděným bossem mafie Jozefem Svobodou. Když však o něm exministr spravedlnosti Daniel Lipšic řekl, že má styky s podsvětím, podal na něj žalobu.

Pikantní minulost má i nová státní tajemnice ministerstva zahraničí za HZDS, třiatřicetiletá Diana Štrofová. Do politiky vstoupila v roce 2002, kdy byla pod dívčím jménem Diana Dubovská manželkou nejbohatšího Slováka Jozefa Majského. Majský byl ale uvězněn a v rozsáhlém procesu mu hrozí mnohaleté vězení. Dubovská se rozvedla a v roce 2004 si vzala Čecha Jana Štrofa.

Jako poslankyně za HZDS se Štrofová naposledy zviditelnila těsně před volbami, kdy žádala odstoupení tehdejšího ministra obrany Martina Fedora kvůli tendrům na výběr ponožek, sítí na komáry a akumulátory.

Autor: