Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Slova nestačí, od signatářů jaderné dohody chceme konečně také činy, řekl Chameneí

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí. foto: ČTK

Teherán - Teherán chce od signatářů jaderné dohody s Íránem z roku 2015 činy, nikoliv jen slova. Ve středu to podle agentury Reuters řekl íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí. Děje se tak v době, kdy nový americký prezident Joe Biden doufá v oživení úmluvy, od níž Spojené státy za vlády jeho předchůdce Donalda Trumpa odstoupily. Írán ustanovení dohody poté postupně také přestává dodržovat.
  10:31

„Slyšeli jsme mnoho hezkých slov a slibů, které byly v praxi porušeny a stal se opak. Slova a sliby jsou k ničemu. Tentokrát (chceme) od druhé strany pouze činy a budeme také konat,“ uvedl Chamaneí v televizním projevu.

Ožehavý střet ohledně íránského jaderného programu. Izrael naznačil, že s Bidenem nemusí spolupracovat

Dohodu nazvanou Společný všeobecný akční plán - JCPOA, jejímž cílem je zabránit islámské republice vyvíjet jaderné zbraně, uzavřely s Íránem v roce 2015 Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. 

Asad s íránským duchovním vůdcem Alím Chameneím.
Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí

Její součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Trump v roce 2018 od dohody jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Írán následně začal části dohody porušovat. Zbývající signatáři se snaží úmluvu zachovat.

Biden opětovné připojení USA k jaderné dohodě podmínil tím, že ji Írán začne opět plně dodržovat. Nedůvěra však panuje na obou stranách. Teherán vzkázal, že první krok musí udělat Washington. Uvedl zároveň, že íránské porušování jaderné dohody lze zvrátit, pokud Spojené státy zruší sankce proti Íránu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!