Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovenská vláda neschválila nákup ruské vakcíny Sputnik V, návrh vetovala nejmenší koaliční strana

Účinnost ruské vakcíny Sputnik V dosáhla 91,6 procenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Účinnost ruské vakcíny Sputnik V dosáhla 91,6 procenta. | foto: Reuters

BRATISLAVA Slovenská vláda ve čtvrtek neschválila nákup ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19. Jedna z menších koaličních stran přijetí příslušného usnesení zablokovala. Novinářům to řekl premiér Igor Matovič, podle kterého Slovensko již příští týden mohlo mít k dispozici 160 000 dávek této vakcíny.

Schválení nákupu vetovala nejmenší vládní strana Za lidi. Její šéfka a vicepremiérka Veronika Remišová uvedla, že na občanech Slovenska nelze dělat pokusy.

„Ať se v Evropské unii a na Slovensku používá jakákoliv vakcína, s jedinou podmínkou, že musí být registrována Evropskou lékovou agenturou,“ řekla Remišová novinářům.

Unijní léková agentura (EMA) podle dostupných informací neobdržela žádost výrobce o registraci vakcíny Sputnik V. Navzdory tomu tuto očkovací látku už dříve jako první členská země EU začalo používat Maďarsko.

Účinnost ruské vakcíny Sputnik V dosáhla 91,6 procenta.
Krabice obsahující vakcínu proti koronaviru Sputnik V.

Matovič obhajoval nákup Sputniku V špatnou epidemickou situací v zemi. Ministerstvo zdravotnictví navrhovalo, aby ruskou vakcínu Slovensko začalo používat až poté, co očkovací látka získá kladný posudek od slovenské lékové agentury (ŠÚKL) nebo až ji zaregistruje EMA.

ŠÚKL se dříve v tomto týdnu vyslovil pro to, aby při očkování byly na Slovensku používány pouze schválené vakcíny. Současně upozornil, že není oprávněn vydat registrační rozhodnutí pro vakcínu Sputnik V. Souhlas na její použití na Slovensku by i bez schválení od EMA mohlo vydat slovenské ministerstvo zdravotnictví.

Slovensko alespoň první dávkou vakcín proti covidu-19 očkovalo dosud přes čtvrt milionu obyvatel, tedy kolem 4,5 procenta populace. Bratislava nakupuje vakcíny v rámci kontraktu Evropské komise, Slovensko se podobně jako další členské státy evropského bloku potýká s jejich nedostatkem.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...