Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Slovenská vláda se rozpadla

Svět

  18:29
BRATISLAVA - Smlouva, která má mimo jiné umožnit lékařům odmítnout provést potrat, se stala důvodem zániku slovenské vládní koalice. Dzurinda dohodu s Vatikánem odmítl, KDH na ni trvá.

Slovenský premiér a předseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda a předseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Dzurinda podle některých náznaků spoléhá na podporu poslenců z tábora bývalého nesmiřitelného nepřítele. foto: Samuel Kubáni ČTK

Slovenské Křesťanskodemokratické hnutí oznámilo, že jeho ministři odejdou z vlády. Premiér totiž nevyhověl ultimatu, aby vláda ve středu schválila návrh smlouvy s Vatikánem o výhradě svědomí.

Dzurinda odmitnutí smlouvy s Vatikánem oznámil po dnešním jednání prezidia vládní SDKU.

"Tento text smlouvy nepovažujeme za dobrý a přijatelný," řekl Dzurinda. Ministr zahraničí Eduard Kukan (SDKU) podle něj nepodepíše návrh dokumentu a nepředloží jej do vlády. Návrh by stejně neměl sebemenší šanci na schválení ani v parlamentu, řekl premiér.

Sporné body smlouvy s Vatikánem
(citované pasáže smlouvy jsou označené uvozovkami)
 
Výhrada svědomí je podle smlouvy "námitka učiněná na základě principu svobody svědomí, podle níž může každý odmítnout dělat to, co ve svém svědomí pokládá za nedovolené podle zásad věrouky a mravouky". 

Smlouva určuje některé lidské činnosti, u kterých se má výhrada svědomí uplatňovat. Jmenuje například službu v armádě, zdravotní úkony jako potrat, umělé oplodnění, pokusy a nakládání s lidskými orgány, zárodky a pohlavními buňkami, eutanazie, klonování, sterilizace a antikoncepce, výuku na školách nebo právní služby. Vytváří také předpoklad pro možnost, že lidé odmítnou pracovat v neděli či o církevních svátcích.

- Dzurinda namítl, že výčet činností je příliš nekonkrétní a uplatňování smlouvy by mohlo ohrozit chod podniků s nepřetržitým provozem.
 
Podle smlouvy se dá výhrada svědomí uplatňovat "podle právního řádu Slovenské republiky a v jeho mezích. Meze a způsob uplatnění upraví Slovenská republika tak, aby byla zachována podstata a smysl práva uplatňovat výhrady svědomí".

- podle kritiků dokumentu tato formulace nezaručuje, že smlouva bude jednoznačně podřízena slovenskému právnímu řádu. 
 
"Jednání, které je důsledkem uplatnění výhrady svědomí, vylučuje právní zodpovědnost osoby, která uplatnila toto právo." 

- odpůrci namítají, že smlouva tímto chrání pouze věřící registrované v církvích.
 
Smlouva předpokládá vytvoření šestičlenné slovensko- vatikánské komise, která by měla kromě jiného hodnotit uplatňování smlouvy a navrhovat legislativní podněty.

- podle Dzurindy je postavení komise nepřiměřené.
 
Smlouva má být uzavřena na dobu neurčitou. Její platnost má skončit dohodou smluvních stran n bo skončením platnosti konkordátu s Vatikánem.

- kritici z toho vyvozují, že smlouva se nedá jednostranně zrušit. 
"Potom, co předseda vlády a SDKU Mikuláš Dzurinda odmítl zařadit smlouvu o výhradě svědomí na pořad jednání vlády a po jeho nedůstojném a lživém útoku na ministra Daniela Lipšice a celé KDH, odchází KDH z vládní koalice," uvádí se v prohlášení předsedy hnutí Pavla Hrušovského, které novinářům zaslala mluvčí strany
Anna Andrejuvová. Další podrobnosti ale předák křesťanských demokratů neuvedl, protože se k nim prý vyjádří až v úterý.

Dzurinda: Smlouva může ohrozit chod státu
Smlouva má umožnit věřícím, aby se s odkazem na víru zřekli některých činností. Například lékaři by mohli odmítnout provést potraty, umělé oplodnění nebo předepisovat antikoncepci. Vojákům by umožnila odmítnout vojenskou službu, zaměstnancům práci v neděli a učitelům přednášet o sexuální výchově.

"Církev a Svatý stolec by byly vtaženy do světských problémů," pojmenoval Dzurinda hlavní výtku SDKU vůči návrhu smlouvy, kterou předložil ministr spravedlnosti Daniel Lipšic (KDH). Podle premiéra by také uplatnění smlouvy mohlo ohrozit
provoz v odvětvích, kde je třeba držet nepřetržité služby, řekl.

Dokument podle Dzurindy také předpokládá, že členové registrovaných církví budou mít jiné právní postavení než ostatní lidé. Premiér rovněž zpochybnil postavení slovensko-vatikánské komise, která má dohlížet nad dodržováním smlouvy.

Dzurinda vytkl KDH, že ultimativní požadavek na schválení smlouvy nastolila účelově, aby mohla sedm měsíců před parlamentními volbami odejít z vlády. Kritizoval, že text smlouvy dohodl s Vatikánem ministr spravedlnosti, ačkoli spadá do výhradní kompetence ministerstva zahraničí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!