Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Slovenské národní je i Maďarů“

Svět

  8:08
PRAHA - Mám prosbu, aby rozhovor vyšel až po sjezdu, požádal předseda Strany maďarské koalice (SMK) Béla Bugár, který v jejím čele stál deset let. Nepředpokládal, že po neděli už bude jen poslancem a řadovým členem SMK.

Béla Bugár. foto: ČTK

LN Co dobrého je na tom, že Strana maďarské koalice není ve vládě?
Z hlediska strany je to minimálně šance oživit a vybudovat některé stranické struktury, což jsme v minulých osmi letech, kdy jsme ve vládě byli, zanedbali. Zároveň je to šance se zbavit těch lidí, kteří se na SMK nalepili ze zištných důvodů. Ale samozřejmě bylo by o mnoho lepší, kdybychom ve vládě byli. Protože náš program byl sestavený tak, že ve vládě budeme. A už teď vidíme, že kdybychom ve vládě byli, nemuseli bychom se obávat o to, jak bude zabezpečen rozvoj jižního Slovenska (kde žije maďarská menšina).

LN Dělá Ficova vláda z vašeho pohledu opozičního politika něco dobře?
To, že nedělá to, co slíbila voličům. Že je oklamala.

LN Nemrzí vás, že když se mluví o slovenských reformách, mluví se o reformách Mikuláše Dzurindy a ne Bély Bugára, byť se na nich SMK celou dobu podílela?
Málokdo si pamatuje, že když se uvažovalo o rovné dani, chtěli jsme 18% rovnou daň. Reformy by se nikdy neuskutečnily bez koaličních partnerů, kteří pro ně hlasovali. Vždyť to byly reformy, které zpočátku opravdu braly peníze z peněženek lidí. Reformy jsou společným úspěchem.

LN Jaké jsou vztahy mezi SMK a slovenskými stranami? Není to často Slováci proti SMK?
Podívejte, co se týká menšinové agendy, tam jsme byli vždy osamoceni. To, že se podařilo prosadit (maďarskou) univerzitu v Komárně, víte proč? Byli jsme druhou nejsilnější stranou vlády a měli jsme „nárok“ na post předsedy Národní rady. Ale vyměnili jsme to s Křesťansko demokratickým hnutím.

LN Takže jste vyměnil post předsedy parlamentu za univerzitu?
No, ano. Co, předsedou parlamentu bude maximálně čtyři roky, ale univerzita bude stát i tehdy, když už nebudu na živu.

LN Slovensko se stává ekonomicky výkonnější zemí než Maďarsko. Co to znamená pro vás?
Je to pro nás satisfakce. Často nám naši voliči na jihu Slovenska říkali, že Maďaři v Maďarsku si žijí daleko lépe. Teď ale vidíte za jakou cenu.

LN Bude to mít vliv i na „patriotismus“ slovenských Maďarů?
Víte co, nerozčilujte mě. Já když poslouchám naše nejvyšší, v čele s prezidentem, tak se mi otvírá nůž v kapse. Jak si prezident dovoluje zpochybňovat loajalitu Maďarů na Slovensku. My jsme byli ti, kteří kdyby nevstoupili do první Dzurindovy vlády, tak Slovensko není ani v NATO ani v EU.

LN Já jej nezpochybňuji. Já se ptám, zda to patriotismus posílí?
Mnoho Maďarů mohlo odejít, když Mečiarova vláda šla proti nám, proti Maďarům na Slovensku. Vyhazovali lidi, jen proto, že byli maďarské národnosti. Ale neodešli. Pouta jsou silná. Hranice států se měnily, ale lidé zůstali, tedy když nebylo násilné vystěhovávání. Maďaři odsud neodejdou.

LN Děje se to, co za Mečiara, teď, když je Mečiarova strana zase ve vládě?
Takto se to nedá říci. Samozřejmě, jediný velvyslanec, který byl odvolaný, byl maďarské národnosti. Je to důkaz, nebo není? Těžko se to dokazuje. Ale měli jsme daleko větší obavy. Po tom začátku s Hedvigou Malinovou jsou nyní opatrnější. Každý. Dokonce i Slota v menšinových otázkách skoro ani neotevře pusu. Jestli jim to vydrží? Já si nemyslím, že by se změnili, ale chtějí profitovat z toho, že jsou ve vládě. Ekonomické zájmy. Radši budou mlčet, protože kdyby nemlčeli, tak by jim Fico zatrhl nějaký obchod, to za tím vidím. A to vytváří atmosféru, která není až tak protimaďarská. Ale z jižního Slovenska, nejen Maďarům, sebrali skoro miliardu korun a dali ji do výše položených oblastí (kde Maďaři nežijí), že je tam prý víc sněhu. Teď sníh ani nenapadl a někteří vládní politici zase přemýšleli, zda neodškodnit ty, co provozují vleky. Rozumíte, takhle myslí.

LN Pomohlo podmínečné vyloučení Ficova Směru z Evropské socialistické strany?
Pomohlo. Tlaky a verbální útoky přestaly. Sekají dobrotu. Ale menšinová kultura dostala loni 160 milionů, teď má osmdesát.

LN Ale i slovenští Maďaři mají problematické politiky. Třeba místopředsedu SMK Miklóse Duraye. Čím se liší Duray od předsedy Slovenské národní strany Jána Sloty?
Duray má vyhraněné názory, je nacionálně naladěný a říká věci nejnevhodnějším způsobem v nejnevhodnější dobu. Třeba teď, když se mluví o Kosovu, otevírá otázku autonomie Maďarů na Slovensku. Ale Duray nikdy neurážel Slováky. Slota Maďary uráží neustále.

LN Za několik dnů se otevře nová budova Slovenského národního divadla. Je to i vaše národní divadlo?
Stejně jako parlament i národní divadlo je i z našich daní. Takže je to i náš parlament, naše divadlo. Provokujete, provokujete? Pozor, pozor!

Autor: