Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Slovenské volby vyhrál Robert Fico

Svět

  16:10
BRATISLAVA - Slovenské volby vyhrál Robert Fico a jeho strana Smer, která získala 29,2 procenta hlasů. Na druhém místě skončila Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKU-DS) premiéra Mikuláše Dzurindy, jíž dalo hlas 18,4 procenta občanů.

Robert Fico, předseda strany SMER. foto: Jan KollerČTK

Slovenský prezident Ivan Gašparovič již prohlásil, že sestavením nové vlády pověří Roberta Fica. Předseda Smeru zatím neřekl, s kým hodlá jednat o koalici, chce pouze, aby budoucí vláda měla levicový program.

Vítězství Smeru již uznal dosavadní premiér Mikuláš Dzurinda, který prosazuje spolupráci se Stranou maďarské kolice (SMK) a Křesťanskodemokratickým hnutím (KDH). "Mám zájem na politické a programové kontinuitě," řekl. Spolupráce těchto stran by podle něj garantovala udržení ekonomických a sociálních reforem. "Společně máme slušnou sílu," poznamenal.

Velký návrat Sloty, velké ztráty Mečiara
Podle konečných výsledků se kromě Smeru a SDKU-SD do parlamentu dostali ještě čtyři strany. Pětiprocentní hranici nepřekonali slovenští komunisté (3,88%) a liberální Svobodné fórum (3,47%), neuspěla ani Aliance nového občana Pavla Ruska (1,42%).

politická strana % hlasů mandáty
Smer (Fico)   29,14     50
SDKÚ-SD (Dzurinda)   18,35     31
SNK (Slota)   11,76     20
SMK (Bugár)   11,68     20
LS-HZDS (Mečiar)     8,79     15
KDH (Hrušovský)     8,31     14

Velký návrat zaznamenala po čtyřech letech Slovenská národní strana (SNS) pod vedením Jána Sloty, která v roce 2002 vypadla z parlamentu a nyní je s 11,76 procenty třetí nejsilnější stranou. Stranu maďarské koalice (SMK) podpořilo 11,68 procenta občanů.

Velkou část voličů ztratila Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) bývalého premiéra Vladimíra Mečiara. Získala pouze 8,79 procenta hlasů. Poslední stranou v novém parlamentu bude se ziskem 8,31 procent Křesťanskodemokratické hnutí (KDH).

K letošním volbám přišlo 54,7 procenta voličů.

Koalice: klíčovou pozici má KDS a HZDS
Výsledky voleb vytvářejí několik variant možné koaliční vlády. Slovenští politologové se shodují, že přes slabší výsledek mohou být jazýčkem na vahách Mečiarova strana a Křesťanskodemokratické hnutí (KDH).

"Kombinací je dnes možných více než kdykoliv v minulosti. I když Směr-sociální demokracie volby vyhrála, nemusí nevyhnutelně sestavovat vládu," řekla v rozhovoru pro televizi TA3 Soňa Szomolányiová z bratislavské Komenského univerzity.

Podle politologa Petera Horvátha z univerzity v Trnavě vše závisí na Ficovi. Pokud bude chtít splnit svůj program zásadních změn, spojí se s dnešní opozicí (Mečiar) a SNS. V jiném případě přibere některou ze stran současné vládní koalice (KDH, MDK), myslí si Horváth.

V případě spojení Smeru s HZDS a SNS podle Szomolányiové hrozí problémy v zahraničí. Naopak spojení Smeru s maďarskou koalicí může být problémem pro nacionalistické křídlo jeho strany. Navíc není jasné, jaký postoj by k účasti na takové vládě zaujali křesťanští demokraté. Místopředseda strany Daniel Lipšic totiž už v prvním povolebním komentáři naznačil, že jeho strana by mohla odejít do opozice.

Ve hře je rovněž pokračování spolupráce pravicových stran, tedy Dzurindovy SDKU-DS, SMK a KDH s Mečiarovým HZDS. Podle Szomolányiové by to byl problém hlavně pro křesťanské demokraty. Mečiarovu přímou účast na vládě považuje za málo pravděpodobnou. Tato koalice měla ve 150členné Národní radě pouze 78 křesel, což je málo, řekl Horváth.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!