Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovenského eurokomisaře budou 'grilovat' za jeho protiromské výroky

Maroš Šefčovič | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maroš Šefčovič | foto: Reprofoto

BRUSEL Lidovecká frakce v Evropském parlamentu, která je vůbec největší, nechce, aby Maroš Šefčovič kvůli údajným protiromským výrokům odstoupil z kandidatury na slovenského eurokomisaře.

Během jeho slyšení příští týden ve Štrasburku však bude žádat další vysvětlení jeho postojů a bude chtít, aby v nové Evropské komisi zviditelnil problémy romské komunity a dalších menšin. Novinářům to dnes na tiskové konferenci řekla maďarská europoslankyně Lívia Járóková, která je členkou lidovecké frakce a sama se hlásí k romské komunitě.

Šefčovičova kandidatura na místopředsedu Evropské komise se dostala do ohrožení poté, co maďarský europoslanec Jószef Szájer uveřejnil svůj požadavek, aby slovenský kandidát vysvětlil výrok namířený proti Romům, který údajně vyřkl před pěti lety na jedné z bruselských konferencí.

Romové zneužívají sociální systém, řekl prý Šefčovič...
"Byl to hluboce rasistický výrok, který nikdy neuvedl na pravou míru. Nejsme tu však, abychom soudili Šefčoviče. Je to důležité téma (problémy romské komunity) v celé Evropské unii. Je to strategická otázka," řekla Járóková.

Šefčovič v době, kdy měl výrok zaznít, působil jako velvyslanec Slovenska při Evropské unii a Romy prý obvinil z toho, že zneužívají slovenský sociální systém. Výrok je uveden v podkladech ke konferenci Organizace pro spolupráci a bezpečnost v Evropě (OBSE). "Podobné vyjádření na adresu jakéhokoli etnika v Evropě by odstartovalo diplomatickou roztržku a nejspíš by vedlo i k ukončení konference zaměřené na lidská práva. V tomto případě však žádná reakce nepřišla," uvádí zpráva.

...ten si na to ale nevzpomíná
Šefčovič si prý své výroky z tehdejší konference již nepamatuje, ale omluvil se, pokud se skutečně dopustil komentářů, které se mohly někoho dotknout. To ovšem neznamená, že nyní Šefčovičova kandidatura projde Evropským parlamentem bez potíží. Stanoviska maďarských europoslanců se totiž "chytla" celá lidovecká frakce, která má v parlamentu vůbec největší vliv.

"Pokud ten výrok uspokojivě vysvětlí a pokud udělá jinak dobrý dojem, nelze vyloučit, že se stane komisařem za Slovensko," řekl český europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL), který je rovněž členem lidovecké frakce. Všem lidoveckým europoslancům nicméně jen vysvětlení evidentně stačit nebude.

Mstí se lidovci kvůli svým kandidátům?
"Kromě jeho omluvy bychom rádi šli ještě mnohem dál. Zajímá nás, jak se s celým tématem (problémů romské komunity) hodlá vypořádat jako komisař pro rovné příležitosti," dodala maďarská poslankyně a upozornila tak, že Šefčovič má mít na starosti jako jeden z místopředsedů Evropské komise i rovné příležitosti v EU.

Diplomaté a zákonodárci z dalších frakcí ovšem spekulují, že jde jen o pomstu lidovců za zpochybnění kandidatury na eurokomisaře dvou jejich zástupců - Litevce Algirdase Šemety a Bulharky Rumjany Želevové -, kterého se dopustila frakce socialistů, jež je v EP druhá největší. Někteří poslanci se pro změnu domnívají, že celý konflikt je jen zatahováním slovensko-maďarských sporů na půdu Evropského parlamentu.

"Vnášení slovensko-maďarských animozit do evropské politiky nikomu neprospěje," řekl ejmenovaný poslanec frakce Skupina evropských konzervativců a reformistů (ECR), v níž jsou česká ODS, britští konzervativci a zástupci polské strany Právo a spravedlnost. Březina ale podobné úvahy odmítá. "Velmi nerad bych to vztáhl do roviny slovensko-maďarských vztahů, které nejsou až tak nejlepší. Neviděl bych v tom specifický atak maďarských poslanců vůči Slovensku. Romové jsou po této stránce univerzální Evropané," doplnil.

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Známý Romana Janouška Luboš Pašek buduje dům ve funkcionalistické čtvrti Baba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Craig Button | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Tip pro rodiče: Židle, která s člověkem vydrží od 9 měsíců až do důchodu
Tip pro rodiče: Židle, která s člověkem vydrží od 9 měsíců až do důchodu

Dvě redaktorky vyzkoušely české rostoucí židličky od WOOD PARTNER. Jsou jedinečné svými ergonomicky tvarovanými opěrkami a sedáky, které podporují...