Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Fico se poklonil u hrobu posledního komunistického prezidenta ČSSR Husáka

Svět

  18:08aktualizováno  19:12
Slovenský premiér Robert Fico a dva místopředsedové Národní rady, Ľuboš Blaha a Andrej Danko, ve středu položili věnce a kytici k hrobu posledního komunistického prezidenta někdejšího Československa Gustáva Husáka (1913-1991) a poklonili se u něj. Video zveřejnil šéf Slovenské národní strany Danko. Fico míní, že Husák dělal chyby, ale je třeba mu projevovat úctu.

Husák, od jehož narození ve středu uplynulo 111 let a jenž byl představitelem tvrdé linie komunistického režimu v Československu, je pohřben ve svém rodišti, v bratislavské čtvrti Dúbravka.

Už čtyřnásobného slovenského premiéra a předsedu strany Směr-SD Fica, který před takzvanou sametovou revolucí vstoupil do Komunistické strany Československa, spojují s Dankem a Blahou, který je rovněž ve Ficově straně Směr-SD, kritické názory na liberální demokracii.

Fico na sociální síti napsal, že Husák sehrál rozhodující úlohu a zabránil represáliím v normalizačních 70. letech. „Vždy byla s ním spojována vzdělanost a inteligence. Udělal i chyby, ale kdo je nedělal a nedělá. Já ovšem cítím, že je mu třeba projevovat úctu a respekt,“ míní.

Danko označil Husáka za jednu nejvýraznějších osobností. „Měl těžký život, udělal i mnoho chyb, ale to, co zanechal, z toho žijí i dnešní generace,“ uvedl politik, který Husáka oslavuje dlouhodobě i na svých účtech na sociálních sítích a řadí ho mezi své nejoblíbenější osobnosti slovenské historie.

„Otřesné foto, otřesné figury. Ty nahoře i ta dole. ‚Co se odváží aktivního odporu někde na ulici nebo něco podobného, rozbijeme nemilosrdně ať by to stálo, co stálo.‘ G.Husák,1969. Rok, kdy se upálili Jan Palach, Jan Zajíc…,“ reagovala na video, na kterém se Fico i s Blahou a Dankem klaní u Husákova hrobu, česká senátorka Miroslava Němcová.

Komunista Husák byl jednou z vůdčích osobností Slovenského národního povstání za druhé světové války. Podle Fica při organizování ozbrojeného protifašistického boje Slováků prokázal nevídanou odvahu. Po válce se stal předsedou Sboru pověřenců, tedy de facto slovenské vlády. V 50. letech byl devět let vězněný jako „buržoazní nacionalista“.

Československým prezidentem byl v letech 1975 až 1989. Stal se symbolem takzvané normalizace po invazi vojsk zemí Varšavské smlouvy v roce 1968. Po sametové revoluci, která vedla k pádu komunismu v Československu, Husák v prosinci 1989 rezignoval na funkci prezidenta, jeho nástupcem na Pražském hradě pak byl zvolen Václav Havel.

Autoři: ,

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...