Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Útočník na Fica schvaloval masové vraždy. „Škrabáka“ chtěl zažalovat

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před kulturním domem, kde předtím zasedala slovenská vláda. Politika odvezli do nemocnice. (15. května 2024) foto: Reuters

Muž, který spáchal atentát na slovenského premiéra Roberta Fica, chtěl předsedu vlády zažalovat. Jednasedmdesátiletý Juraj Cintula to psal ve své knize, v níž mimo jiné schvaloval masové vraždy nejen na Slovensku, zamýšlel se nad přijatelností násilí a negativně se vyjadřoval o Romech. Spisovateli a bývalému „sekuriťákovi“ za pokus o vraždu hrozí doživotí.
  12:28

Cintula v knize psal, že Fica možná zažaluje. Současně ho označil výrazem „škrabák“, který se v hovorové slovenštině hlavně v minulosti používal jako synonymum například pro úředníka. K nynějšímu ministrovi obrany a Ficovu blízkému spolupracovníkovi Robertu Kaliňákovi napsal poznámku „cítím spoluzodpovědnost“.

Už krátce po útoku také vyplynulo na povrch, že Cintula ve svých knihách vyjadřoval pochopení pro jiné dva útočníky na Slovensku. A to pro Ľubomíra Harmana, který v roce 2010 zabil sedm lidí a více než desítku dalších zranil, a pro městského policistu Milana Juhásze, jenž v roce 2012 zastřelil tři lidi a další dva zranil. Juhászův případ poutal na Slovensku pozornost veřejnosti a médií i kvůli tomu, že oběti patřily k romské rodině.

Cintula Romy mimo jiné označil za nádor kriminality a měl obavy z početné romské menšiny na Slovensku. Romy ovšem také velebí a v prologu knihy z roku 2015 s názvem Etafa a podtitulem O Cikánech a Romech psal o tom, že vytvořil „až fiktivní extrémy představ (raději fikce na papíře než skutečná tragédie)“ a že chce vyvolat konstruktivní diskusi nejen kompetentních odborníků, ale i laické veřejnosti.

O šéfovi již neparlamentní krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko Marianu Kotlebovi střelec v minulosti psal jako o naivním, a proto nebezpečném muži. Schvaloval však jeho snahy omezit Romům sociální dávky. Kotleba hlavně v minulosti patřil ke kritikům romské menšiny.

Denník N uvedl, že útočník zmiňoval i jiné masové vraždy a vrahy včetně norského atentátníka Anderse Breivika a střelbu v pařížské redakci satirických novin Charlie Hebdo v roce 2015. Breivik v červenci 2011 zabil osm lidí při bombovém útoku ve vládní čtvrti v Oslu a vzápětí na táboře sociálnědemokratické mládeže na ostrově Utöya postřílel dalších 69 lidí.

Střelba bude možná vyšetřována jako teroristický útok

Není vyloučeno, že postřelení slovenského premiéra Roberta Fica bude nově vyšetřováno jako teroristický útok, v současnosti jde o pokus o úkladnou vraždu, řekl slovenský generální prokurátor Maroš Žilinka. Vláda podle vicepremiéra Roberta Kaliňáka zváží zvýšení pokut autorům nenávistných projevů.

Slovenský trestní zákoník předpokládá, že za teroristický útok například vůči chráněné osobě viníkovi bude v případě prokázaní viny uloženo doživotí. Střelci podle nynějšího stavu hrozí za pokus o úkladnou vraždu vězení na 25 let nebo na doživotí.

„Rozdíl je, zda útočíte na osobu, nebo útočíte na předsedu vlády. Útok jasně poukazuje na to, že šlo o funkci,“ doplnil Kaliňák na tiskové konferenci ke zmíněným dvěma trestným činům.

Z vyjádření Kaliňáka a náměstka ředitele civilní tajné služby SIS Pavola Gašpara vyplynulo, že úřady nadále pracují i s verzí, že útočník nejednal sám. Kaliňák řekl, že v této souvislosti mají úřady dispozici informace různého druhu. Podle Gašpara smazání účtu útočníka na facebooku, které potvrdil i provozovatel této sociální sítě, nesouvisí s dřívějším zásahem do toho účtu.

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok už v neděli při zdůvodnění toho, že útočník nemusel jednat sám, řekl, že atentátník, který byl zadržen bezprostředně po činu, měl už dvě hodiny po útoku smazanou historii na facebooku a „komunikační historii“.

Podle Kaliňáka, který kvůli hospitalizaci postřeleného Fica převzal roli lídra ve vládě, stát plánuje zvýšit pokuty za šíření nenávistných projevů, které nejsou vyšetřovány jako trestné činy. Ministr vnitra zase řekl, že policie vyšetřuje 48 případů schvalování trestného činu, šíření nenávisti či vyhrožování vládním či opozičním politikům.

Fico po útoku prodělal dvě operace. Nemocnice už v neděli informovala, že politik je mimo ohrožení života. Ve středu Kaliňák řekl, že zranění Fica jsou komplikovaná a jeho stav je vážný. V nejbližších dnech není plánován převoz Fica z nemocnice v Banské Bystrici do Bratislavy, kde ministerský předseda žije.

Autoři: ,