Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovensko má více než 100 tisíc potvrzených případů koronaviru

Bratislava Počet potvrzených případů koronaviru prostřednictvím laboratorních PCR testů na pětimilionovém Slovensku překročil hranici 100 000. Většina z 101 257 infikovaných se mezitím vyléčila, nyní má země 44 130 aktivních případů nákazy. Onemocnění covid-19 podlehlo v zemi pod Tatrami od propuknutí pandemie 749 lidí.

Informovalo o tom ve čtvrtek slovenské národní centrum zdravotnických informací. Další tisíce infikovaných odhalily na Slovensku méně přesné antigenní testy, které země dříve využila i při plošném otestování obyvatel.

Testování na koronavirus na Slovensku.
Testování na koronavirus na Slovensku.

Ve středu na Slovensku přibylo na základě PCR testů 1953 infikovaných. To je nejvyšší denní přírůstek za poslední dva týdny. Nejvíce infikovaných během jednoho dne, a to 3363 případů, laboratoře na Slovensku potvrdily v závěru října, kdy bylo provedeno více laboratorních testů než v těchto dnech.

Slovensko po plošném otestování obyvatel na koronavirus, které se uskutečnilo na přelomu října a listopadu, zřídilo po celé zemi odběrová místa, kde se obyvatelé mohou nechat bezplatně vyšetřit na koronavirus. Zdravotníci k tomu využívají antigenní testy, které jsou sice méně přesné než laboratorní PCR testy, umožňují ale poměrně rychle zjistit výsledek.

Slovensko zatím nezopakuje plošné testování všech obyvatel země na koronavirus, jak původně plánoval premiér Igor Matovič. Proti tomu se dříve v tomto týdnu postavila část koalice a také odborníci. 

Matovič zase nastínil možnost testování žáků přímo na školách, aby se žáci druhého stupně základních škol a také středních škol mohli vrátit do tříd 7. prosince. Tyto skupiny žáků přešly na distanční formu výuky v posledním říjnovém týdnu v rámci zpřísnění karanténních opatření. Mateřské školy a školy pro žáky prvního stupně zůstaly na Slovensku v provozu.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...