Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Matovič si natáčel trans aktivisty, došlo k potyčce. Zasahovala i policie

Svět

  16:39
Bývalý slovenský premiér a lídr strany OĽaNO Igor Matovič se dostal do fyzické potyčky během protestu za práva trans lidí. Demonstranty si natáčel, ti se mu pokoušeli mobil vzít z ruky. Situace se vyhrotila natolik, že musela zasahovat policie, jejíž výzvy poslanec ignoroval.

V úterý 2. května se v Bratislavě na náměstí Slovenského národního poslání konal pochod za práva transgender osob. Překvapivě se jej zúčastnil i bývalý předseda slovenské vlády. V rozhovoru s reportérkou portálu Refresher Matovič uvedl, že nepřišel akci podpořit, ale právě protestovat proti ní. Označil ji za propagandu.

Jeho kritické vyjádření neušlo účastníkům pochodu, kteří reagovali rozhněvanými slovy. Politik si je začal natáčet telefonem, což je dále rozčílilo. Pokusili se mu vzít mobil z rukou, přičemž došlo k fyzické potyčce. Jeden muž do Matoviče strčil, ten nepřestal natáčet.

„K incidentu a jeho následné krátkodobé eskalaci došlo z toho důvodu, že pan Matovič začal účelově verbálně útočit na účastníky demonstrace,“ sdělili v prohlášení pro portál Brainee organizátoři pochodu. Podle nich je poslanec schválně provokoval, aby z incidentu vytěžil politické body. Expremiér se proti trans lidem a LGBT komunitě vymezoval už v minulosti.

Matovič na místě přes protesty davu zůstával. Natáčel účastníky i poté, co dorazila policie a pokoušela se situaci uklidnit. Na výzvy strážníků, kteří se jej snažili odtáhnout, nereagoval. Podle Brainee expremiér bral lidem z rukou transparenty. Podpořili jej i další slovenští poslanci známí odporem k transgender osobám: Tomáš Taraba a Štefan Kuffa.

„Chodím po Slovensku křížem krážem a potkal jsem spoustu fanoušků LSNS či Republiky,“ napsal Matovič na svém Facebooku s odkazem na slovenské strany spojované s krajní pravicí. „Nikde jsem však nepotkal pohromadě tolik primitivních, arogantních, vulgárních a špatných lidí jako mezi těmito transgenderovými aktivisty,“ dodal.

Jeden z účastníků pochodu přisvědčil, že skutečně tolik rozhněvaných queer lidí neviděl. „Když se homofob roku ocitne v davu těch nejagresivnějších queer lidí, vyvázne bez újmy, ale když se queer člověk ocitne v blízkosti těch nejagresivnějších homofobů, skončí se zlomenou sanicí, pokud vůbec zůstane naživu,“ řekl účastník portálu Brainee.

V květnu budou slovenští poslanci hlasovat o návrhu na změnu zákona o rodném čísle. Pokud by změna prošla, zákon by znemožňoval právní tranzici, tedy změnu pohlaví v rodném listě i dokladech. Právě proti této úpravě pořadatelé uspořádali pochod.

Autor:

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...