Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Fico má dvě varianty koalic. Personálie zatím neřeší, trápí ho chřipka

Předseda strany Směr-SD Robert Fico na tiskové konferenci po parlamentních volbách. (1. října 2023) foto: Reuters

V dosavadních jednáních o vytvoření nové slovenské vlády nenastaly zásadní programové rozdíly s partnery. V úterý to uvedl lídr sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico, který po vítězství své strany v sobotních parlamentních volbách dostal od prezidentky pověření k vytvoření kabinetu. Personální otázky Fico podle svých slov zatím neřeší.
  18:26

„Jednání s preferovanými koaličními partnery se rozběhla a pro mě je potěšující, že jsem nenarazil na zásadní programové rozdíly. Nejdříve se musíme dohodnout, jaký obsah bude mít vlastní program, a až poté řešit personální otázky,“ uvedl Fico.

Veřejnoprávnímu Rozhlasu a televizi Slovenska Fico zase řekl, že existují jen dvě možné varianty složení příští vládní koalice.

Jednou z nich je podle něj spolupráce Směru-SD, Hlasu-sociální demokracie (Hlas-SD) a Slovenské národní strany.

Druhou by pak byla koalice Hlasu-SD, křesťanských demokratů (KDH) a liberálních formací Progresivní Slovensko (PS) a Svoboda a solidarita. Fico také uvedl, že onemocněl silnou chřipkou.

Předseda Hlasu-SD Peter Pellegrini, který v minulosti dlouho působil ve Směru-SD, dopoledne novinářům řekl, že jeho strana zatím nevyloučila svou účast ani v jedné ze zmíněných variant příští koalice. Právě postoj Hlasu-SD bude při formování nového kabinetu klíčový.

Předseda PS Michal Šimečka zase napsal, že dokončil první kolo vlastních neformálních rozhovorů s předsedy politických stran o možné koalici bez Směru-SD. Všechny strany podle něj potvrdily zájem na pokračování jednání.

PS skončilo ve volbách na druhém místě, vznik vlády bez Fica označil Šimečka za méně pravděpodobnou možnost povolebního vývoje na Slovensku.

2. října 2023

Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...