Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Svět

Válka ve slovenské policii. Obviněný je i šéf tajné služby

Šéf Slovenské informační služby Michal Aláč (27. dubna 2022) foto: Profimedia.cz

Národní kriminální agentura slovenské policie (NAKA) ve čtvrtek zasahovala v sídle policejní inspekce. Výsledkem akce s názvem Rozuzlení jsou dva zadržení policisté a několik obviněných, a to včetně šéfa Slovenské informační služby (SIS) Michala Aláče. Elitní jednotka akcí dotáhla válku v policii. Ta začala ve chvíli, kdy inspekce podle policie začala konspirovat proti NAKA.
  11:05aktualizováno  16:48

Podle policejního prezidenta Štefana Hamrana se ukázalo, že se na Slovensku „kradlo a korumpovalo na nejvyšších místech“. „Policie byla unesena, neřídil ji policejní prezident, ale oligarchové, kteří si dosazovali své nominanty, kteří jim věrně sloužili a zapomněli sledovat veřejný zájem,“ řekl.

Výsledkem akce je několik obviněných – podnikatel Peter K., který zločineckou skupinu řídil, dále bývalý člen SIS Vladimír P., současný člen SIS Michal A., exčlen NAKA Ján K. a bývalý člen SIS Martin C. Podezřelými jsou ještě Jozef K. z NAKA a člen policejního sboru Michal V.

Média soudí, že druhým jmenovaným je Vladimír Pčolinský a třetím Michal Aláč. Ten se o svém obvinění údajně dozvěděl z médií, přičemž oznámil, že ruší dovolenou a vrací se na Slovensko, aby se v pátek mohl přihlásit policii.

Mezi jmenovanými zločiny jsou založení zločinecké skupiny, maření spravedlnosti a zneužití pravomoci veřejného činitele s úmyslem zakrýt nebo ulehčit jiný trestný čin.

Hamran na tiskové konferenci zrekapituloval, jak se válka v policii, jež vyvrcholila čtvrteční akcí Rozuzlení, vyvíjela. Vysvětlil, že policisté z útvaru NAKA začali vyšetřovat policejní inspekci a sbírat proti ní důkazy. Získala totiž informace, že se inspekce snaží vyvolat zdání, že NAKA postupuje protiprávně, a zpochybnit vyšetřování v rámci akce Očistec, jež šla až do vysokých pater justice.

Generální prokurátor vytasil paragraf 363

Přestože tehdy NAKA nezačala nikoho stíhat a nevznesla obvinění, inspekce začala konat a elitní jednotku předběhla. Stejně jako generální prokurátor Maroš Žilinka, který vyšetřování zastavil díky paragrafu 363 trestního řádu. Žilinka jej v posledních letech využil několikrát a dodnes čelí kritice za to, že mu paragraf slouží jako nástroj, jak „vysekat“ členy minulé garnitury z problémů.

K využití paragrafu 363 proti NAKA se podle Hamrana vyjádřilo několik soudních instancí včetně Nejvyššího a Ústavního soudu, a všechny shledaly, že generální prokurátor jednal neoprávněně. Policejní inspekce mezitím pokračovala v úkonech proti skupině vyšetřovatelů v čele s Jánem Čurillou, podle nějž se skupině přezdívá „čurillovci“.

Podle portálu Aktuality.sk je mezi zadrženými z týmu Oblouk i vyšetřovatel Michal Vyšváder. Právě ten podal na Čurillu trestní oznámení a později jej v součinnosti se SIS obvinil ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Hamran to označil za „nejabsurdnější trestní stíhání v historii Slovenska“.

Vyšváder nakonec z inspekce odešel na okresní policejní ředitelství v Malackách, kde ho nyní NAKA zadržela. Hamran připomněl, že vyšetřovatelé strávili kvůli inspekci dva týdny ve vazbě, načež soud v Bratislavě shledal jejich obvinění neoprávněným. Inspekce si podle něj vymyslela trestné činy a vykonstruovala proces proti „čurillovcům“.

Sejde se Bezpečnostní rada státu

V dalším případu policie obvinila ze zneužití pravomocí dva lidi, a to šéfa Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Romana Konečného a bývalého člena SIS. Kromě jiného jsou podezřelí ze snahy zbavit se nepohodlných členů NBÚ, který například vydává osvědčení lidem, aby mohli mít přístup k utajovaným informacím. NBÚ oznámil, že Konečný je na plánované dovolené v zahraničí, po jejímž návratu poskytne vyšetřovatelům plnou součinnost.

Prezidentka Čaputová dopoledne žádala o svolání Bezpečnostní rady státu. Ta se sejde v pátek ráno a prezidentka se jí podle úřadu vlády zúčastní.

Šéf opoziční strany Směr-SD Robert Fico akci označil za „policejní převrat“ s cílem zničit důkazy proti „čurillovcům“. Obvinění elitních vyšetřovatelů už dříve opakovaně využil ke kritice práce NAKA, která se kromě jiného zabývá kauzami z doby předchozího vládnutí Ficova Směru.

Ten je před zářijovými předčasnými parlamentními volbami nejpopulárnější stranou v zemi. Minulý týden Fico kritizoval NAKA v souvislosti se zadržením a následným obviněním bývalého policejního prezidenta Tibora Gašpara z korupce. Gašpar je v první desítce kandidátní listiny Směru-SD pro nadcházející volby.

Sám policejní prezident řekl, že na tiskové konference jistých politických stran nemá smysl reagovat, protože je během nich vidět jen „strach, emoce, zpochybňování vyšetřovatelů, zastrašování a intenzivní vyhrožování prezidentovi policejního sboru, příslušníkům NAKA, prokurátorům speciální prokuratury a soudcům“.

Argumenty a důkazy v těchto tiskovkách prý však chybí. Aniž Fica přímo jmenoval, nazval ho „hluchoněmým“ s tím, že nevidí korupci, kterou vidí celá země. Odmítl také, že by policie jednala záměrně těsně před volbami – případ se začal řešit už na podzim 2021 a trestní stíhání započalo loni v dubnu.

Puč? Blouzníte, vzkázal Ficovi Heger

Na Ficova slova o převratu zareagoval například i expremiér a šéf strany Demokrati Eduard Heger. „Stačilo, pane Fico! Zpochybňujete základní instituce právního státu! Říkáte, že se tu někdo bojí o ‚svůj zadek‘. Jestli se tu někdo bojí o ‚svůj zadek‘, jste to vy pane Fico, pan (exministr vnitra Robert) Kaliňák, spolu s vaším straníkem Tiborem Gašparem a vaším rodinným přítelem, panem Bödörem,“ napsal.

„Žádný převrat se nekoná. Výkon spravedlnosti není žádný převrat. Opět blouzníte a brečíte, protože jsme vybudoval monstrózní korupční systém a propojení každý den víc a víc směřují k vám. Převrat se tu snažíte dělat vy. Už tři roky. Pane Fico, my se vámi nenecháme vystrašit, protože víme, co by se stalo, kdybyste se dostal k moci. Všechno byste zastavil, zrušil a zničil. Jen proto, abyste byli vy a vaši nominanti beztrestní. Nechme policii konat,“ dodal.

Lídr strany Progresivní Slovensko Michal Šimečka pak uvedl, že „neexistuje jediný důkaz, který by potvrzoval paranoidní konspirace Roberta Fica o spiknutí proti opozici“. „Naopak, je čím dál víc důkazů a rozhodnutí soudů, že za jeho vlády tu fungoval korupční systém požírající Slovensko. Ficovo vyjádření o státním převratu a policejním puči jsou navíc krajně nebezpečné. A na závěr. Pokud Fico tvrdí, že hlavním cílem toho všeho je, aby PS vyhrálo volby, jen tím prozrazuje, čeho se ve skutečnosti bojí,“ míní.

K Ficovi se naopak přidala strana Hlas založená jeho někdejším stranickým kolegou Peterem Pellegrinim. „Zatýkání nejvyšších představitelů bezpečnostních složek šest týdnů před parlamentními volbami je absolutně nepřípustným způsobem ovlivňování rozhodnutí voličů. Je to postup, který nepřípustným způsobem nastoluje falešné hlavní téma voleb,“ míní Hlas.

Strana Svoboda a solidarita (SaS), kterou vede Richard Sulík, uvedla, že „akce NAKA ukázala, jak byl unesen stát“. Směr podle ní zneužívá situaci v policii pro svou předvolební kampaň. Poslanec SaS Juraj Krúpa podle Denníku N nicméně zkritizoval policejního prezidenta. „Očekáváme od něj faktografické tiskovky bez politického podtónu,“ řekl.

Předseda parlamentu Boris Kollár (Jsme rodina) se nechal slyšet, že si skupinka lidí v policii „dělá, co chce“. Podle svých slov se obává, že po volbách přijde odveta a slovenská společnost se rozpadne. „Za ty tři roky tato skupinka policajtů, když narazila na nějaký odpor nebo někdo naznačil, že porušují zákon, tak ho odstavila. Kdo se jim postavil do cesty, byl odstaven. Už se jde na všechny mocenské složky státu. Každého obviní, strčí do cely předběžného zadržení nebo zbaví funkce,“ řekl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!