Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Dost bylo Fica, volali Slováci. Čaputová hodlá změny v prokuratuře vetovat

Svět

  11:48aktualizováno  14:33
Slovenská opozice se spojila a na čtvrteční protest proti vládě Roberta Fica přilákala tisíce lidí. Ti volali „dost bylo Fica“ či „toto vám neprojde“. Kritikům vadí hlavně rušení speciální prokuratury a snižování trestů za korupci. Do akce hodila vidle jen strana expremiéra Igora Matoviče. Proti změnám v justičním systému už se vyslovila i prezidentka Zuzana Čaputová.

„Máme Slovensko rádi a budeme ho bránit. Ficovi a jeho vládě vůbec nejde o Slovensko,“ řekl z pódia u úřadu vlády šéf nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS) Michal Šimečka. Podle něj se vládní politici zajímají jen o svou moc a svou beztrestnost. Šimečka ohlásil, že v případě potřeby budou protesty pokračovat.

Dav lidí skandoval hesla „Dost bylo Fica“, „Ostuda“ či „Toto vám neprojde“. Šlo o první velký protivládní protest od říjnového jmenování nynějšího Ficova kabinetu. Demonstraci k sídlu vlády svolalo PS spolu s křesťanskými demokraty (KDH) a stranou Svoboda a Solidarita (SaS). Podle organizátorů přišly tisíce lidí.

Slováci v Bratislavě protestovali proti vládě Roberta Fica. (7. prosince 2023)

Reagují na středeční rozhodnutí Ficova kabinetu, který kromě jiného navrhl zrušit úřad speciální prokuratury (ÚŠP), jenž dohlíží na vyšetřování nejzávažnějších kriminálních případů a zabývá se například korupčními kauzami z doby předchozího vládnutí Ficova Směru-SD.

Hnutí Slovensko (dříve OLaNO) si předtím uspořádalo vlastní protest proti plánovanému zrušení elitní složky prokuratury. Této akce se podle listu Denník N zúčastnilo několik desítek lidí. A šéf hnutí Matovič se na sociálních sítích tradičně opřel do zbytku opozice. V příspěvku nazvaném „Krutá pravda o stavu opozice“ mimo jiné napsal, že na konkurenční demonstraci nebyl vítaný.

„Je mi to velmi líto, ale naše opoziční koalice Slovensko, Za lidi a Křesťanská unie dostala právě definitivní zamítavou odpověď kvůli účasti na protestu stran PS, SaS a KDH. Dnes na protestu před Úřadem vlády NEJSME VÍTANÍ. Zažíváme rozhodující chvíle zápasu za záchranu demokracie a právního státu. Lidé úplně přirozeně v takovýchto chvílích očekávají spojené síly všech demokratických stran v duchu Svatoplukových prutů... ale někdo opět povyšuje sebe nad zájem veřejný,“ uvedl Matovič.

Podle něj vedení kritizovaných stran vadí, že jim neustále připomíná, že se „spolčily s mafií“ a hlasovaly pro konec vlády Eduarda Hegera, což později vedlo k ustavení úřednického kabinetu a k vyhlášení předčasných voleb. Už ovšem zapomíná dodat, že Hegerova vláda nastoupila coby řešení krize v Matovičově kabinetu. A že zejména kvůli jeho chaotickému vládnutí plnému rozvratů a osobních sporů lidé ztratili důvěru ke členům Matovičovy i Hegerovy koalice.

Matovič pak ještě doplnil, že pozvání na jeho akci pro ostatní strany platí a že si Slovensko zarezervovalo náměstí před parlamentem na každý pracovní den od 17 hodin až do Vánoc. „Udělali jsme to už v úterý. Den před tím, než jsme se dozvěděli o kontraakci SaS a PS,“ dodal.

Tři opoziční strany v pátek svolaly další demonstraci, a to na příští týden. Připravují rovněž protesty v jiných slovenských městech a spolupracovat chtějí i s občanskými iniciativami.

Vláda má dost hlasů na to, aby veto prolomila

Návrh na zrušení speciální prokuratury a na snížení trestních sazeb za některé trestné činy včetně korupce a praní špinavých peněz navrhla Ficova vláda bez širší odborné diskuse a v Národní radě ho chce prosadit ve zrychleném režimu. Parlament tyto body už zařadil do programu své stávající schůze a podle vládního návrhu by úřad zanikl už v polovině ledna příštího roku. Některé jeho agendy by se rozpustily do struktury generální prokuratury.

Evropská komise i velvyslanectví Spojených států v Bratislavě už vyzvaly Slovensko, aby nepokračovalo ve změnách trestního zákoníku ve zrychleném řízení a aby nerušilo elitní složku prokuratury bez důkladného uvážení. Fico ve čtvrtek vzkázal americkému velvyslanci, aby se podobných vyjádření zdržel, a prohlásil, že americká ambasáda zasáhla do vnitřních záležitostí Slovenska.

Rada slovenských prokurátorů uvedla, že zrušení úřadu by vedlo k oslabení boje proti organizované kriminalitě a korupci. Jedna z vládou navrhovaných změn rovněž předpokládá, že elitním policistům, kteří citlivé kauzy vyšetřovali a které nový ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok postavil mimo službu, bude zrušen status chráněného oznamovatele.

Platnost čtyř ze sedmi těchto personálních rozhodnutí ministra pozastavili soudci z důvodu, že Šutaj Eštok předem nezískal potřebný souhlas úřadu na ochranu oznamovatelů protispolečenské činnosti. Status chráněného oznamovatele policistům v minulosti přiznala prokuratura.

V pátek se nicméně proti vládním nápadům vyslovila i slovenská prezidentka Čaputová. „Takto závažné změny přijímané ve zkráceném legislativním řízení považuji za postup v rozporu s principy právního státu. Toto je tak závažný návrh změn zákonů, že si neumím představit, že bych nevyužila práva veta,“ řekla. Nevyloučila ani podnět k Ústavnímu soudu, pokud koalice prosadí příslušné novely ve zrychleném režimu. Vláda má nicméně v parlamentu dostatek poslanců, aby případné veto hlavy státu prolomila.

Hlava státu v souvislosti s chystaným snížením trestních sazeb varovala před rizikem, že Slovensku bude pozastavena možnost čerpat peníze z evropských fondů. „Evropská prokuratura už na základě předběžné analýzy vládního návrhu konstatovala, že některé z navrhovaných změn by už nebyly schopné zajistit, aby trestné činy proti rozpočtu Evropské unie byly na Slovensku trestány účinnými a odrazujícími trestními sankcemi,“ řekla Čaputová.

Úřad speciální prokuratury funguje už téměř dvacet let. Fico proti němu začal vystupovat jako opoziční politik v uplynulých třech letech – poté, co jeho strana prohrála volby a policie začala v různých kauzách stíhat desítky lidí včetně policistů, soudců, vysokých úředníků či podnikatelů z období, kdy byl Směr-SD u moci. Právě tento úřad dohlíží na vyšetřování těchto případů.

Za korupci byl odsouzen také bývalý šéf speciální prokuratury Dušan Kováčik. V současnosti je speciálním prokurátorem někdejší politik a advokát Daniel Lipšic. I jeho osobnost současným vládním stranám vadí.

Mohutné protivládní demonstrace, největší od pádu komunismu v roce 1989 v tehdejším Československu, zažilo Slovensko v roce 2018 po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Tato vražda vyústila v politickou krizi, v zájmu jejíhož řešení Fico rezignoval na funkci ministerského předsedy. O dva roky později jeho strana skončila v opozici po porážce v parlamentních volbách. Letos v září Směr-SD předčasné volby naopak vyhrál.

Autoři: ,

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...