Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

„Fico do basy“. Slováci opět protestovali, do ulic vyšli i mimo metropoli

Svět

  18:54aktualizováno  21:09
Slováci v úterý znovu vyšli do ulic demonstrovat proti nové vládě premiéra Roberta Fica. Protest zorganizovaly opoziční strany. Zatímco minulý týden byla demonstrace jen v Bratislavě, nyní už se protestovalo také v několika dalších městech. Opozici i občanům vadí především návrh na zrušení úřadu speciální prokuratury, která se zabývá korupčními kauzami.

„Zápas, který začínáme, je zápasem o to, na které straně dějin bude Slovensko stát. Nemůžeme dopustit, abychom zanechali Slovensko na nesprávné straně dějin,“ řekla z pódia u úřadu vlády ve slovenské metropoli bývalá diplomatka, politička a herečka Magda Vášáryová.

Dav už před začátkem protestu křičel „Dost bylo Fica“ nebo „Fico do basy“. Podle některých médií na demonstraci v Bratislavě znovu přišly tisíce lidí, podle Denníku N byla účast vyšší než minulý týden. Organizátoři vsadili na heslo „Zastavme je“ a uvedli, že se zaplnila náměstí také v dalších městech – podle fotografií agentur a příspěvků Slováků na sociálních sítích lidé přišli také do Košic, Nitry či Žiliny.

Slováci v Bratislavě protestují proti vládě Roberta Fica. (12. prosince 2023)

S projevem v Bratislavě vystoupilo rovněž několik opozičních politiků. „Chtěl nás obelhat. Chtěl to udělat rychle, chtěl ukrást právní stát ještě před Vánocemi, zrušit speciální prokuraturu, snížit tresty za korupci, vzít policistům ochranu,“ řekl o Ficovi šéf nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS) Michal Šimečka.

Protesty zorganizovala opozice jen dva měsíce po nástupu nynějšího Ficova kabinetu do úřadu. Proti schvalování změn v trestním právu ve zrychleném režimu se už vyslovily Evropská komise, Spojené státy i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Fico pak minulý týden řekl, že s koaličními partnery udělá všechno pro schválení příslušných změn do konce letošního roku.

Opoziční strany už však ohlásily, že se pokusí vystoupeními svých poslanců jednání parlamentu co nejdéle prodlužovat. Šimečkova strana také během dne informovala, že výzvu PS, Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) a strany Svoboda a Solidarita (SaS) na stáhnutí novely trestního zákona a úpravu postavení oznamovatelů korupce podepsalo přes 30 tisíc lidí.

Na organizování protestů se však nepodílí celá slovenská parlamentní opozice. PS, SaS a křesťanští demokraté ke spolupráci nepřizvali hnutí Slovensko (dříve OLaNO) Igora Matoviče, jehož dřívější spory se SaS vyústily nejen v jeho odchod z funkce premiéra a pak ministra financí, ale také k rozpadu bývalé vládní koalice, což v zemi vyústilo v konání nových voleb – které vyhrál Fico se Směrem. Matovič už před minulým protestem kritizoval, že ho nepozvali.

Úřad speciální prokuratury, který funguje na Slovensku od roku 2004 a který chce vláda zrušit už k polovině ledna příštího roku, v minulosti spolupracoval kromě jiného na odhalení a potrestání členů organizovaných kriminálních skupin.

Do hledáčku Fica se úřad dostal v uplynulých třech letech, kdy byl Směr-SD v opozici a kdy policisté spolu s jeho pracovníky vyšetřovali například korupční kauzy z doby předchozího vládnutí Směru-SD. Obvinili v nich celkově několik desítek lidí včetně bývalých vysokých úředníků, policistů, soudců či podnikatelů, z nichž někteří jsou podle tisku blízcí Ficovi a jeho straně.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!