Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Nedáme si ukrást Slovensko. Proti Ficovi navzdory mrazu protestovaly dvě desítky měst

Svět

  21:45
Na Slovensku ve čtvrtek pokračovaly demonstrace proti vládě Roberta Fica a jejím plánům na zrušení speciální prokuratury či snižování trestů za korupci. Tentokrát se protestovalo už v sedmnácti městech včetně Bratislavy, kde byla demonstrace patrně největší od začátku nynější vlny protestů, a také v Praze. Akce organizují opoziční strany a občanští aktivisté.

Ve slovenské metropoli dav lidí křičel například „Dost bylo Fica“ a „Fico do basy“. Opoziční politici z pódia pronášeli, že Fico je hrobařem demokracie na Slovensku, ze země dělá mafiánský stát a chce zajistit beztrestnost řadě stíhaných lidí.

„Nenecháme si Slovensko ukrást, nenecháme si Slovensko unést z Evropy někam za Ural,“ řekl předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka.

Účast na čtvrteční demonstraci v Bratislavě Šimečka odhadl na více než 20 tisíc lidí, zhruba stejný počet uvedl Denník N s odkazem informace policie. To by znamenalo, že šlo o největší ze všech dosavadních protestů proti změnám v trestním právu.

Z informací slovenských médií vyplývá, že v ostatních městech byla účast výrazně nižší než v Bratislavě. Protestovalo se mimo jiné v Nitře, Košicích, Prešově, Trnavě nebo Banské Bystrici. Celkem se lidé sešli v devatenácti městech.

Na shromáždění do centra hlavního města přišel také bývalý šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok, který by měl být hlavním soupeřem nynějšího šéfa parlamentu Petera Pellegriniho v březnové přímé volbě hlavy státu. Pellegrini, kterého sondáže favorizují, kandidaturu zatím oficiálně neoznámil. Očekává se, že tak učiní příští týden, nicméně už naznačil, že kandidovat bude.

Jedním z nejsilnějších vystoupení v Bratislavě byl podle Denníku N projev Jarmily Kotekové, manželky slovenského policisty Ladislava Koteka. Ten pracuje na policejní inspekci a má status chráněného oznamovatele, který by mu měl zajišťovat ochranu před vyhazovem od policie nebo převelením. Tento status dostalo několik vyšetřovatelů odkrývajících korupční a další kauzy.

Koteková popsala, jak současný ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok „šikanuje“ tyto policisty. „Na naše manžely si vymýšlejí obvinění, aby je mohli postavit mimo službu, a tak zruinovat naše rodiny finančně,“ řekla. Lidé skandovali „hanba, hanba“, když se zmínila o policejním exprezidentovi Tiboru Gašparovi, který navzdory obviněním kandidoval do parlamentu za Ficův Směr.

„Našim manželům vyhrožovali naší fyzickou likvidací. Sledovali naše manžely, nás a naše děti. Na zastrašování posílali našim manželům naše fotografie,“ dodala žena.

Na Pellegriniho, který v minulosti dlouhá léta působil ve Ficově straně, lidé křičeli „podržtaška“.

V Praze se ve stejný čas sešly desítky lidí před slovenskou ambasádou v Dejvicích. Na akci, již organizoval spolek Pražská kaviareň, vyzvali lidé slovenskou vládu a parlament, aby neomezovaly nezávislé státní instituce nebo přistupovaly stejně ke všem seriózním zpravodajským médiím.

Kromě zástupců slovenského krajanského spolku na akci vystoupila také zástupkyně české organizace Rekonstrukce státu. Setkání účastníci zakončili společnou fotografií.

Úřad speciální prokuratury (ÚŠP) je podle představitelů vládní koalice systémově podjatý a nelze jej napravit. Navrhované snížení trestních sazeb zase kabinet už čtyřnásobného premiéra Fica zdůvodňuje snahou dostat je na úroveň jiných evropských zemí. Podle opozice skutečným důvodem změn v trestním právu je snaha zajistit beztrestnost pro ty stíhané lidi, kteří jsou spjatí s vládními stranami.

V uplynulých více než třech letech, kdy politici nynějších slovenských vládních stran nebyli u moci, policie obvinila desítky lidí v různých kauzách z doby předchozího vládnutí Ficovy strany Směr-SD. Dozor nad vyšetřováním těchto případů vykonávají prokurátoři ÚŠP, kteří v nich také podávají obžaloby.

Vládě nevyšla snaha zrušit tento úřad už k polovině ledna. Poslanci opozičních stran totiž svými dlouhými vystoupeními a reakcemi prodlužují jednání sněmovny, která tak zatím nerozhodla ani o žádosti vlády projednat balík zákonů ohledně změn v trestním právu ve zrychleném režimu, tedy na probíhající schůzi. Kabinet předlohu schválil loni v prosinci bez širší odborné diskuse.

Materiál kritizovali například v úřadu evropského veřejného žalobce. Evropská komise i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se zase postavily proti projednání návrhu ve zrychleném režimu. Čaputová oznámila, že v této záležitosti požádá o možnost vystoupit s projevem před poslanci.

Protestovalo se také v Praze:

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!