Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Slovensko řeklo 'ano' navýšení eurovalu. Sulík se obrátí na soud

Svět

  11:59aktualizováno  19:20
BRATISLAVA - Slovensko jako poslední země eurozóny schválilo posílení pravomocí záchranného fondu EFSF na pomoc zadluženým zemím. Slovenský parlament tak učinil v opětovném hlasování poté, co stejný dokument sněmovna v úterý odmítla. To vedlo k pádu vlády a dohodě politických stran na vypsání předčasných parlamentních voleb.

Premiérka Iveta Radičová diskutuje o eurovalu se šéfem koaliční strany MOST-HÍD Bélou Bugárem, foto: ČTK

Kvůli nejistotě ohledně schválení větších pravomocí pro EFSF držela Bratislava v napětí celou eurozónu několik týdnů.

Čtyřčlenná koalice premiérky Ivety Radičové totiž dlouho nedokázala dospět k dohodě na podpoře dokumentu, protože druhá nejsilnější vládní strana Svoboda a solidarita odmítá pomoc silně zadluženým státům. Liberálové nezměnili postoj ani po spojení hlasování o EFSF s vyslovením důvěry vládě.

Sulík chce hlasování napadnout u Ústavního soudu
Po souhlasu Slovenska tak záchranný fond EFSF vedle navýšení své reálné úvěrové kapacity na 440 miliard eur (10,9 bilionu korun) bude moci nově zachraňovat i silně zadlužené Řecko.

Atény jsou už nyní odkázány na mezinárodní finanční pomoc a na bilaterální pomoc zemí eurozóny, které se ovšem Slovensko jako jediná země eurozóny neúčastní. EFSF dosud pomáhal Irsku a Portugalsku.

Euroval prošel. Národní rada schválila posílení pravomocí eurovalu. Ze 147 poslanců se 114 vyslovilo pro.

Schválení eurovalu a předčasné volby

Navýšení úvěrové kapacity eurofondu, které je součástí dohody představitelů eurozóny z letošního léta, si vyžádá zvýšení objemu finančních garancí na 780 miliard eur.

Pro Slovensko to znamená navýšení záruk o tři čtvrtiny na 7,7 miliardy eur. Peníze by Bratislava stejně jako další státy vyplatila v případě, že by zadlužená země nedokázala záchrannému fondu vrátit půjčky.

Poslanec Igor Matovič před projevem v parlamentu položil na řečnický pult baner se vzkazem.

Slovenští liberálové nehodlají ustoupit od kritiky vůči eurofondu ani po jeho schválení v parlamentu. Předseda strany Richard Sulík už dopředu ohlásil, že opětovné hlasování sněmovny o EFSF se jeho strana pokusí napadnout u ústavního soudu. Tvrdí, že takovou proceduru ústava a zákony neumožňují. Koaliční i opoziční politici mu velkou šanci na úspěch ale nedávají.

Richard Sulík vysvětloval, proč nechal padnout vládu

Za postoj SaS v hlasování o eurovalu přišel předseda strany Sulík ve čtvrtek večer o funkci šéfa parlamentu. Koalice do čela parlamentu navrhla dosavadního místopředsedu sněmovny Pavola Hrušovského (KDH), poslanci o tomto návrhu budou v tajné volbě rozhodovat ještě dnes večer.

Budou nové volby

Slovenský parlament odpoledne podle očekávání schválil také vypsání předčasných voleb na 10. března 2012. Předčasné volby na Slovensku se uskuteční necelé dva roky po té, co do úřadu nastoupil stávající kabinet.

Průzkumy veřejného mínění dlouhodobě favorizují Směr-SD expremiéra Roberta Fica, který s velkým náskokem vyhrál i loňské parlamentní volby, ale nakonec skončil v opozici. Důvodem byl slabý volební zisk jeho tehdejších koaličních partnerů a překvapivý úspěch dvou nových stran, SaS a Mostu-Híd.

Autoři: ,