Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Těla mrtvých vojáků zůstávají v Afghánistánu, Slovensko řeší převoz

Svět

  16:04
Slovensko řeší převoz ostatků dvou vojáků, kteří zahynuli při útoku teroristů na předměstí Kábulu. Podle vyjádření ministra obrany Martina Glváče budou vojáci na Slovensko převezení buď na palubě slovenského letounu, nebo je do vlasti přepraví Američané. Variantou je také transport na americkou leteckou základnu Ramsteinu v Německu.

"Řada zahraničních vojáků byla zabita a zraněna a mnoho vozidel bylo zničeno při tomto útoku, který v autě plném výbušnin provedl jeden z našich bojovníků," napsal Mudžáhid podle agentury AP na svém twitterovém účtu. foto: Reuters

Podle původních plánů měli být zabití členové slovenského elitního 5. pluku speciálních sil přepraveni vládním speciálem z Ramsteinu již v sobotu odpoledne. To se však zřejmě nepovede. "Řešíme problémy administrativní, technické ale i povětrnostní a bezpečnostní," uvedl na tiskové konferenci Glváč.

Podle posledních informací serveru těla zůstávají na afghánské základně Bagram. Letět by pro ně mohl mimo ministra obrany také slovenský premiér Robert Fico.

Dva Slováky a jednoho Američana zabil na východním předměstí Kábulu výbuch trhaviny (VÍCE ZDE). Původní informace o tom, že explozi měl na svědomí sebevražedný atentátník, se nepotvrdily. "Šlo o teroristický útok, když civilní automobil naložený výbušninami byl odpálen na dálku," uvedl Glváč a dodal, že k výbuchu došlo v okamžiku, kdy kolem projížděl konvoj se slovenskými vojáky. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal i šest zraněných civilistů. Přihlásil se k němu Taliban.

K odpovědnosti za atentát se prostřednictvím svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida přihlásil Taliban; mluvčí tvrdil, že útok si vyžádal řadu mrtvých.
Atentát na konvoj mezinárodních sil se odehrál kolem 13:00 místního času (09:30 SEČ) asi kilometr od základny NATO Camp Phoenix, kde působí američtí vojáci.

Skupina pěti slovenských vojáků byla v Afghánistánu od poloviny listopadu a připravovala v Kábulu příjezd dalších 78 vojáků, kteří mají do země dorazit 1. ledna. Tři vojáci z původně pětičlenné skupiny nyní pomáhají s organizací převozu těl svých mrtvých kolegů a armáda za nimi vyšle psychologa.

Za vojáky míří do Afghánistánu i psycholog

V krajním případě mohou být vojáci z Afghánistánu na vlastní žádost staženi. "V případě, že by někteří z nich projevili zájem ukončit svou misi, ať už ze zdravotních, nebo psychických důvodů, bude jim vyhověno. Vojáci budou také pod dohledem psychologa," uvedl náčelník řízení operací Generálního štábu Ozbrojených sil Daniel Zmeko

Podle informací serveru v Afghánistánu zahynul 39letý rotný Patrik Fraštia z Kysuckého Nového Mesta a 34letý Edmund Makovník z Košic. Fraštia odletěl do Afghánistánu teprve týden před Vánoci a měl tam strávit půl roku. "Byl to vynikající zdravotník a velmi dobrý voják," uvedla pro server známá Fraštia z armády. "Chybí mi," říká se slzami v očích jeho syn Maťko.

V zahraničních vojenských misích dosud zahynulo 57 slovenských vojáků. Zřejmě největším neštěstím je havárie letadla u maďarské obce Hejce, kde zahynulo 43 vojáků, kteří se právě vraceli z mise v Kosovu. Úmrtí v armádních řadách pak úřady zaznamenaly I letos v červenci, kdy v Afghánistánu zemřel 35letý četař Daniela Kavuliaka.

V Afghánistánu zemřeli dva slovenští vojáci:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...