Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Fico se vrací. Jeho Smer s náskokem ovládl slovenské volby, obsadí čtvrtinu křesel v parlamentu

Bujaré oslavy v centrále volebního štábu strany Směr-SD. Lídr Robert Fico spolu s ostatními členy strany zpíval píseň. „My sme vyhrali, takto sa to robí, do psej matere,“ křičel poté Fico. (1. října 2023) foto: Profimedia.cz

Po sečtení 99 procent okrsků jasně vede ve slovenských předčasných parlamentních volbách Směr-SD expremiéra Roberta Fica s 23 procenty hlasů. Exit polly po uzavření volebních místností přisuzovaly vítězství straně Progresivní Slovensko. To je však druhé s necelými 17 procenty. Těsně za ním zůstal Hlas-SD někdejšího Ficova spolustraníka Petera Pellegriniho.
  23:03aktualizováno  1. října 6:32

Čtvrté místo patří koalici Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) expremiéra Igora Matoviče. Konzervativní Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) se dostalo těsně pod sedm procent, liberální Svoboda a solidarita (SaS) mírně nad šest procent. Jako poslední do sněmovny vejde Slovenská národní strana (SNS).

Že volby navzdory tvrzením exit pollů vyhraje Směr, začaly během sčítání hlasů naznačovat vypracované predikce a k této možnosti se brzy přiklonily i sázkové kanceláře.

Otázkou bylo, jak do konečných výsledků promluví okrsky z Bratislavy, kde má liberální PS velkou podporu. Kolem čtvrté hodiny ranní už ale ve Směru slavili, jak zaznamenal reportér iDNES.cz Václav Janouš.

O půl šesté pak kamery zachytily Roberta Fica, jak odjíždí ze štábu pryč. Expremiér Peter Pellegrini, předseda strany Hlas-SD, jež je třetí v pořadí, mu předtím na dálku pogratuloval k pravděpodobnému volebnímu vítězství. Bude podle něho logické, pokud Fico jako první osloví k jednání o vládě jeho stranu. „Budeme se snažit, aby Hlas měl v jakékoli koalici důstojné postavení,“ řekl Pellegrini.

„Kdokoli bude vítězem voleb, s tím si sedneme za stůl,“ řekl v průběhu nočního sčítání výsledků šéf KDH Milan Majerský.

Předseda PS Michal Šimečka prohlásil, že chce „stabilní proevropskou vládu která bude dbát na právní stát“. Konkrétní možnosti účasti své strany na případné takové vládě hodlá zhodnotit v průběhu neděle. Řekl, že vítězství Směru-SD respektuje, vnímá ho ale jako špatnou zprávu a velké riziko pro Slovensko. Nejbližší dny ukáží další vývoj, dodal.

Jako kdyby to tušil dopředu, Šimečka po zveřejnění exit pollů řekl, že vypadají nadějně a pozitivně, ale nedají se přeceňovat. Připomněl, že v minulých volbách se odhady zmýlily, na což právě jeho strana doplatila. „Máme s tím hořkou zkušenost z minulých voleb,“ varoval.

Šimečka rovněž poděkoval voličům za to, že přišli k volbám, a prohlásil, že účast by mohla být velmi slušná. Dosáhla 68 procent, což je nejvíce za poslední dvě desetiletí.

Volební odhady napodobily dřívější sondáže, podle nichž měly svést souboj o volební vítězství právě Směr-SD a PS a na třetím místě měl skončit Hlas-SD Pellegriniho, který v minulosti roky působil ve Směru-SD.

„Myslím si, že nás čeká mnoho dní rozhodování, jak to na Slovensku bude,“ řekl Pellegrini televizi Markíza po zveřejnění odhadů. Analytici už před volbami uvedli, že postoj Hlasu-SD bude pro sestavení nové vlády klíčový.

Pod pětiprocentní práh se v průběhu sčítání naopak propadla populistická Republika a strana Aliance zastupující maďarskou menšinu. Ze sněmovny také vypadlo populistické hnutí Jsme rodina nynějšího předsedy parlamentu Borise Kollára.

O hlasy zhruba 4,3 milionu voličů se ucházely více než dvě desítky politických stran a jedna koalice. Podle sondáží se do Národní rady mohlo dostat až devět formací, preference několika z nich se ovšem pohybovaly právě kolem volebního prahu.

Samostatně kandidující strany musejí ve volbách dostat alespoň pět procent hlasů, aby získaly křesla ve sněmovně. Pro koalici Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO)-Křesťanská unie-Za lidi platil sedmiprocentní limit. OLaNO expremiéra Igora Matoviče vyhrálo předchozí volby se ziskem 25 procent hlasů.

K předčasným volbám na Slovensku přispěly hlavně spory Matoviče a šéfa liberální strany Svoboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka, které loni vyústily v odchod SaS ze čtyřčlenné vládní koalice. Kabinet tehdejšího Matovičova stranického kolegy Eduarda Hegera tak přišel o většinu v parlamentu, který pak vládě vyslovil nedůvěru. Poslanci se následně dohodli na vypsání nových voleb, které by v řádném termínu byly v únoru příštího roku.

V polovině května pak Hegerovu vládu vystřídal kabinet odborníků v čele s ekonomem Ódorem.

Autoři: , ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...