Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Běžní Slováci vybrali pro Kyjev miliony eur. Ficova vláda stále trvá na tom, že Ukrajině žádné náboje nedá

ilustrační snímek foto: ČTK

Již týden trvá na Slovensku sbírka, jejímž cílem je vybrat peníze na nákup munice pro Ukrajinu. Mnohé nasvědčuje tomu, že půjde zřejmě o vůbec nejúspěšnější sbírku v novodobých slovenských dějinách.
  11:39

K pondělku se podařilo shromáždit sumu přesahující tři miliony eur, což je v přepočtu přes 75 milionů korun. Iniciátoři sbírky z řad několika neziskových organizací tímto způsobem reagují na neochotu stávající slovenské vlády premiéra Roberta Fica pokračovat ve vojenské podpoře Ukrajiny.

S vybranými penězi se chtějí připojit k české iniciativě ze začátku roku, jejímž cílem je nakoupit několik set tisíc dělostřeleckých nábojů ve třetích zemích a ty urychleně dodat na Ukrajinu. Náboje mají přispět ke zvýšení obranyschopnosti vůči pokračujícím ruským útokům třeba na energetickou infrastrukturu či na obydlená sídla.

Formuje se proti nám nová osa zla. Evropa musí být připravena na případnou válku, tvrdí odborník z NATO

Slovenský levicově-populistický kabinet již od nástupu do úřadu loni na podzim zastává postoj, že další zbraně napadené zemi nepřispějí k ukončení války, nýbrž naopak prodlouží zabíjení lidí. Proto vláda rozhodla, že nebude posílat na Ukrajinu výzbroj ani munici ze státních zdrojů. Naopak podobným aktivitám soukromých firem nebrání. Vláda hodlá i nadále pomáhat jen humanitárně či poskytnutím odminovacích systémů. Mottem sbírky je „Munice pro Ukrajinu – když ne vláda, posíláme my“. K jejím iniciátorům patří organizace, které se dlouhodobě angažují v pomoci Ukrajině, mimo jiné Mier Ukrajine, Darček pre Putina či All4Ukraine.

„Velký zájem ze strany veřejnosti svědčí o tom, že občané na Slovensku chápou, kdo je v tomto konfliktu obětí a kdo agresorem, stejně tak, že naší morální povinností je pomáhat oběti,“ řekla pro Lidovky.cz Zuzana Izsáková z organizace Mier Ukrajine.

Podle ní bylo prvotním cílem vybrat 250 tisíc eur (zhruba 6,3 milionu korun), což se prý podařilo během třinácti hodin. Pak byl další metou milion eur (25,5 milionu korun), což bylo podle Izsákové překonáno za necelé dva dny. Slovenskou sbírku aktivně podpořilo také několik veřejně známých osobností. Mezi nimi i někdejší partyzán Otto Šimko, jemuž bude začátkem června sto let. „S agresory nebylo možné vyjednávat, bylo třeba je porazit. Tato zkušenost z druhé světové války platí i pro Ukrajinu,“ uvedl někdejší aktivní účastník Slovenského národního povstání (SNP) ve videu, jímž sbírku podpořil.

99 procent dárců pochází ze Slovenska

Iniciativa na nákup munice ohlášená českým prezidentem Petrem Pavlem původně odhadovala, že pořízení 800 tisíc kusů přijde na na 1,5 miliardy dolarů. Následně oznámila řada dalších států, že se k nápadu připojí. Německo začátkem dubna slíbilo uhradit 40 procent částky, Belgie 14 procent či Norsko deset procent. Další příspěvky ve výši desítek milionů dolarů plánují Francie, Finsko, Švédsko a další státy.

Evropa a její atomové odstrašení. Jaderné zbraně začnou chtít země, které se budou cítit ohrožené

Sbírka slovenských občanů nemá konkrétní cílovou sumu. Již nyní se však mezi nimi vybralo víc, než kolik poskytly některé evropské státy. Třeba Slovinsko přislíbilo pro českou muniční iniciativu milion eur.

Na Ukrajině jsou zapotřebí zejména náboje o ráži 155 mm. Náklady na jejich pořízení výrazně narostly. Jestliže rok po ruském vpádu činila cena za jeden kus zhruba 3300 eur (v dnešních cenách přes 83 tisíce korun), koncem roku 2023, kdy jich začal být na Ukrajině nedostatek, se cena za jeden náboj vyšplhala až na 5000 eur (zhruba 139 tisíc korun).

Zuzana Izsáková říká, že částky darované občany jsou různě vysoké. „Když jsme měli první milion eur, činila průměrná výše příspěvku 62 až 65 eur. Teď, když je suma třikrát tak vysoká, se to mohlo samozřejmě změnit,“ dodala. Za nejdůležitější považuje jinou věc: „99 procent dárců pochází ze Slovenska, takže to je skutečně občanská sbírka.“

Členové vlády již avizovali, že sbírku nepodpoří. Internetové portály, které jsou s Ficovou vládou spojené, pak o iniciativě prohlašují, že „jde o další nejnovější hit progresivních liberálů a jejich médií“. Připomínají, že mezi aktivní podporovatele akce patří mimo jiné i novinář a někdejší disident Martin M. Šimečka, jehož syn, Michal Šimečka, je jako předseda strany Progresívne Slovensko hlavní postavou opozice v parlamentu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!