16. dubna 2018 14:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovenský ministr vnitra oznámil demisi. Odmítá odvolat policejního prezidenta

Slovenský ministr vnitra Tomáš Drucker oznámil demisi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský ministr vnitra Tomáš Drucker oznámil demisi. | foto: wikimedia.org/Andrej Klizan

BRATISLAVA Nový slovenský ministr vnitra Tomáš Drucker v pondělí před novináři oznámil, že podá demisi. Nemyslí si totiž, že by bylo správné odvolat policejního prezidenta Tibora Gašpara, jak žádají demonstranti, kteří se domáhají změn po dosud neobjasněné vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.

Podle serveru Pravda.sk plánuje Drucker vzdát se politické kariéry a stáhnout se z veřejného života. 

Dvojnásobná vražda vyvolala v zemi politickou krizi, která si vynutila změny ve vládě, a to včetně odchodu Roberta Fica z křesla premiéra a Roberta Kaliňáka z čela ministerstva vnitra.

Rekonstrukcí koaliční vlády, v jejímž čele stanul Peter Pellegrini z Ficovy strany, ale krize neskončila. Desetitisíce Slováků v neděli opět vyrazily do ulic, aby si vynutily vládní reformu a odchod policejního prezidenta Tibora Gašpara a zvláštního prokurátora Dušana Kováčika.

Za Gašparovo odvolání se opakovaně vyslovil i prezident Andrej Kiska, který změny ve vedení policejního sboru podporuje dlouhodobě.

„Není správné a pravedlivé odvolat policejního prezidenta Tibora Gašpara. Myslím si však, že měl sám odstoupit a to vzhledem k společenské objednávce,“ řekl na tiskové konferenci Drucker. „Žádalo se odvolat Gašpara, ale chci si uchovat integritu,“ dodal.

„Rozhodl jsem se, že podám rezignaci na svou funkci a uvolním místo jiné osobě. Toto považuji za správné a je to jen moje rozhodnutí. Můžete mě kritizovat. Ale větší zodpovědnost než to, že rezignuji, si neumím představit,“ prohlásil.

Drucker byl ve funkci ministra vnitra sotva měsíc, když vystřídal kritizovaného Roberta Kaliňáka. „Tento post není to, co jsem si přál, ale chtěl jsem se pokusit vrátit důvěru v tento stát,“ dodal ministr, který předtím vedl rezort zdravotnictví. Opoziční tisk jej kritizoval i kvůli podezřelým pozemkovým obchodům jeho manželky, která se poté podle Druckera rozhodla zanechat podnikání. Z funkce ministra vnitra odstoupil po třech týdnech.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz