Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Slovenský parlament schválil dohodu o obranné spolupráci s USA, opozice blokovala jednání

Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď a americký ministr zahraničí Antony Blinken podepsali mezivládní dohodu o obranné spolupráci. (3. února 2022) foto: AP

Slovenský parlament ve středu schválil dohodu o obranné spolupráci s USA, na jejímž základě budou moci američtí vojáci využívat dvě vojenské letecké základny v zemi. Národní ratifikaci završí svým podpisem prezidentka Zuzana Čaputová, která dokument už dříve podpořila. Proti vystupují na Slovensku opoziční strany i generální prokurátor a podle dřívějšího průzkumu dohoda nemá ani podporu většiny obyvatel země.
  12:08

Představitelé slovenské vlády označili mezivládní dohodu s USA o spolupráci v oblasti obrany za krok ke zvýšení bezpečnosti Slovenska a za potvrzení jeho zahraničněpolitické orientace. Podle ministra obrany Jaroslava Nadě podobnou dohodu uzavřela se Spojenými státy většina členských zemí NATO včetně Maďarska a Polska. Dokument, na jehož základě má Slovensko šanci získat od USA dar přes 100 milionů dolarů (2,1 miliardy korun) na modernizaci vojenských letišť Kuchyňa a Sliač, Naď podepsal minulý týden při návštěvě Spojených států.

Úterní jednání sněmovny o dohodě zejména poslanci krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) provázeli obstrukcemi, pískotem či pouštěním sirény v jednacím sálu. Kvůli tomu parlament večer hlasováním rozpravu předčasně ukončil.

Opozice včetně sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica tvrdila, že Slovensko se na základě zmíněné dohody stane vazalem a že dojde k omezení suverenity země. Vládní politici tato tvrzení odmítli a připomenuli, že o dohodě začalo Slovensko vyjednávat v době, kdy byl u moci právě Směr-SD. Za vládnutí Ficovy strany Slovensko od Spojených států také nakoupilo vojenské vrtulníky a stíhačky.

Dohodu s USA při hlasování podpořilo 79 ze 140 přítomných poslanců, několik vládních zákonodárců bylo proti nebo nehlasovalo. Pro schválení byly třeba hlasy alespoň 76 poslanců, tedy nadpoloviční většiny 150členné sněmovny.

Podle slovenského generálního prokurátora Maroše Žilinky je zmíněná dohoda pro Slovensko nevýhodnější než byla smlouva o pobytu sovětských vojsk v někdejším Československu po jeho vojenské okupaci z roku 1968. Žilinku za tento postoj kritizovala například vicepremiérka Veronika Remišová.

V průzkumu agentury Median SK z přelomu ledna a února se 54 procent Slováků vyslovilo proti uzavření zmíněné dohody se Spojenými státy, opačný názor mělo 32 procent respondentů.

Čaputová prosadila k dohodě takzvanou interpretační doložku, podle které se uvedeným dokumentem nezřizují vojenské základny na Slovensku ani se na jeho území neumisťují například jaderné zbraně a o působení amerických vojáků v zemi bude nadále rozhodovat slovenská vláda či parlament. Podobnou doložku přidaly k dohodě i Spojené státy. Američtí vojáci v minulosti opakovaně cvičili na Slovensku.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...