18. října 2017 12:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovenský soud potrestal dva exministry. Necítím odpovědnost, říká Štefanov

Soud odsoudil exministry Januška a Štefanova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud odsoudil exministry Januška a Štefanova | foto: Shutterstock

PEZINOK/PRAHA Slovenský soud uznal dva bývalé ministry vinnými z machinací při miliardovém tendru. Uložil jim za to dlouholeté tresty. Další tři obžalované, kteří se jako úředníci a konzultantka podíleli podle prokuratury na sporném tendru, soud zprostil obžaloby. Verdikt v kauze, jež sahá do minulého desetiletí, není pravomocný.

Na Slovensku jde o první velký případ, ve kterém soud potrestal někdejší ministry. Bývalému ministrovi výstavby Marianu Janušekovi slovenský Specializovaný trestní soud, který sídlí v Pezinku u Bratislavy, vyměřil trest vězení na 12 let, jeho nástupci Igoru Štefanovovi na devět let.

Současně jim uložil pokutu shodně ve výši 30 000 eur (771 000 korun) a na pět let jim zakázal působit ve státních orgánech. Tresty pro exministry jsou v rozmezí, které navrhovala prokuratura.

„Necítím odpovědnost. Věřím, že když se odvoláme, rozsudek bude zrušen. Podle mého názoru jde o to, aby ministr byl zavřen. Slovenská republika velmi správně bojuje proti korupci a za transparentnost. Toto je výsledek toho, že bylo třeba někoho zavřít, abychom mohli poukazovat na to, že Slovenská republika bojuje proti korupci,“ řekl novinářům Janušek, který byl na rozdíl od Štefanova obžalován nejen z machinací při veřejných zakázkách, ale také ze zneužívání pravomocí.

Zmiňovanou pětici prokuratura obžalovala za tendr v hodnotě zhruba 120 milionů eur (3,1 miliardy korun) na dodání některých služeb pro čerpání peněz z fondů EU. Oznámení o soutěži ministerstvo pod vedením Janušeka zveřejnilo v roce 2007 jen na krátkou dobu na těžko dostupné informační vývěsce ve své budově.

Do tendru se přihlásilo jediné konsorcium, které zakázku získalo a které bylo podle médií blízké Slovenské národní straně (SNS). Právě SNS, jež je součástí koalice nynějšího premiéra Roberta Fica, Januška do ministerské funkce nominovala.

Po propuknutí aféry Janušek v roce 2009 odstoupil z funkce ministra výstavby a regionálního rozvoje, ve které ho nahradil jeho stranický kolega Štefanov. Ten dříve zastával vedoucí pozici v agentuře ovládané ministerstvem výstavby a podílel se na zmiňovaném tendru. Štefanov byl později kvůli svému angažování v tendru z postu ministra odvolán. Smlouvu s vítězem soutěže úřady později sice zrušily, stát konsorciu ale vyplatil 12,74 milionu eur (327,4 milionu korun).

Podle soudu Janušek i Štefanov nezajistili řádné zveřejnění zakázky, která měla být financována z evropských fondů. Znemožnili tak dalším firmám zapojit se do tendru, tedy zvýhodnili zmiňované konsorcium.

Zproštění další trojice obžalovaných soud zdůvodnil tím, že nebylo prokázáno, že se při tendru dopustili machinací. Specializovaný trestní soud na Slovensku projednává kromě jiného nejzávažnější kriminální případy.

Slovenská Nadace Zastavme korupci již dříve označila kauzu za učebnicový příklad stranického klientelismu v první Ficově vládě. Podle ní předseda vlády a strany Směr-sociální demokracie Fico podezření z klientelismu u koaličního partnera původně zlehčoval a včas proti nim nezasáhl.

Policie v případu obvinila bývalé ministry a další osoby v letech 2011 a 2012. Vyšetřování kauzy se protáhlo i kvůli tomu, že prokuratura ji v minulosti vrátila policii k došetření.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz