Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slovenští agenti prý odposlouchávali novináře

Svět

  16:27
BRATISLAVA - Vojenská kontrarozvědka na Slovensku odposlouchávala novináře deníku Pravda i šéfa zpravodajské televize TA3.
Notebook a telefon (ilustrační foto)

Notebook a telefon (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Napsaly to dnes deníky Pravda a nejčtenější list Nový čas, který prý má k dispozici přepisy odposlechů. Ministr obrany Ľubomír Galko obvinění ze sledování novinářů odmítl. Uvedl, že vojenské tajné služby zařízením na odposlechy nedisponují a že sledování hovorů se uskutečňuje prostřednictvím policie na základě povolení soudce.

"Z přepisů vyplývá, že ´vojenští tajní´ napíchli telefon šéfa televize TA3 Michala Gučíka, ale i novinářů deníku Pravda. V dokumentech se kromě přepisů jejich telefonátů nacházejí také informace o zdravotním stavu nebo intimním životě," napsal Nový čas. Jako příklad list uvedl podrobnosti o plánované cestě Gučíka do Prahy, kterou ale ředitel televize letos v únoru nakonec prý odvolal a místo ní se podrobil vyšetření v nemocnici. Dokumenty vojenského obranného zpravodajství údajně obsahují rovněž čísla a částky na jeho bankovních účtech. "Nechápu, proč se zajímali o mou osobu. Jak je vůbec něco takového možné 22 let po revoluci," stěžoval si někdejší herec Gučík.

List Pravda napsal, že v průběhu letošního roku byli patrně protizákonně odposlouchávání tři redaktoři deníku, který nešetří kritikou nejen vůči ministerstvu obrany, ale i vůči celé vládě premiérky Ivety Radičové.

ČTĚTE TAKÉ:

Vojenská kontrarozvědka podle Pravdy ukončila odposlechy těsně po pádu kabinetu v polovině října. "Vyhotovovala záznamy, přepisy rozhovorů, které souvisejí s prací redakce, výkonem novinářského povolání a v žádném případě nikoliv s úlohami vojenského obranného zpravodajství. Stejně byly takto zaznamenávány soukromé telefonáty redaktorů s rodinnými příslušníky," napsal deník.

Odposlechy pro vojenskou rozvědku (VSS) i kontrarozvědku (VOS), které patří pod ministerstvo obrany, provádí policie. "Vojenská kontrarozvědka neprovádí odposlechy. Každé odposlouchávání se děje jen se souhlasem soudu a prostřednictvím policie," řekl Galko odpoledne po setkání s premiérkou Ivetou Radičovou, která požádala o prověření podezření z nezákonných odposlechů. Ty by měl prozkoumat také parlamentní výbor pro kontrolu činnosti vojenské kontrarozvědky.

Zatím není jasné, zda soudce údajné odposlechy novinářů povolil. Galko, který na brífinku nepovolil zástupcům médií klást otázky, ohlásil podání trestního oznámení, případ začala z vlastní iniciativy prověřovat i generální prokuratura. Ministr naznačil, že zveřejnění přepisů údajných záznamů hovorů souvisí s kampaní proti jeho osobě. "Za 17 měsíců ve funkci ministra obrany jsem odstavil od koryta obrovské množství firem, za kterými stojí významní lidé. Šlo o mnohamilionové byznysy, z nichž měly odtéci provize konkrétním lidem," tvrdil Galko.

Po loňském nástupu současné vlády byl Galko označován za jednoho z nejslabších členů kabinetu, který navíc po výzvě premiérky musel absolvovat kurz angličtiny. Následně si ministr ale vysloužil pochvalu za odhalování údajných machinací při tendrech ministerstva v období předchozí vlády.

Galko v této souvislosti upozornil například na soutěž na vybudování armádního komunikačního systému, kterou by měla znovu prověřit policie.

Nejde o první případ

Nejnovější informace o odposleších nejsou v zemi prvním případem údajného sledování novinářů. Už v roce 2003 se na veřejnosti objevily informace o nahrávce rozhovoru redaktora listu Sme se šéfem jedné z tehdejších koaličních stran. Letos zase opoziční poslanec Igor Štefanov, kterého policie podezírá z machinací při tendru z období předchozí vlády, prohlásil, že bezpečnostní složky odposlouchávají vícero zákonodárců a jednoho ministra. Úřady ale toto tvrzení blíže nekomentovaly.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!