Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovenští dopravci po blokádě uvolnili hraniční přechody, Pelligrini s nimi plánuje jednat

Podle policie se blokáda týká nákladní dopravy ve směru na Slovensko, osobní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle policie se blokáda týká nákladní dopravy ve směru na Slovensko, osobní... | foto: ČTK

Bratislava/Praha  Stávkující slovenští autodopravci v pondělí uvolnili všechny hraniční přechody a úseky silnic, které na podporu svých požadavků blokovali pro kamiony od nedělního večera. Akci zastavili poté, co je premiér Peter Pellegrini po schůzce s ministry a policejním prezidentem upozornil, že jednají v rozporu se zákony a ohrožují ekonomiku země, a především jim slíbil zahájit jednání, jakmile s blokováním přestanou.

Předseda vlády následně uvedl, že je ochoten k úpravám v oblasti daní či slev na mýtném. Dopravci jednání označili za úspěšné a stahují kamiony z přechodů.

Unie autodopravců Slovenska (UNAS) zahájila minulé úterý protesty za výrazné snížení silniční daně či za pozastavení výběru mýtného. Od neděle pak na podporu svých požadavků zablokovala pro kamiony přes 20 hraničních přechodů s Českem, Maďarskem a Polskem; pro osobní auta a autobusy cesty zůstaly průjezdné.

Stávka autodopravců částečně znemožnila provoz na hranicích.
Policie ČR na dálnici

Pellegrini dopoledne po jednání s ministry příslušných resortů sice jednoznačně odmítl zastavit vybírání mýtného, nicméně po odpoledním jednání s autodopravci dal najevo, že kabinet je ochoten učinit dílčí ústupky. Týkat by se měly zejména úpravy systému poskytování slev z mýtného tak, aby z něj více profitovali slovenští dopravci. Ministerstvo financí rovněž ve spolupráci s dopravci rozpracuje návrh zákona, který by snížil současné vysoké zdanění motorových vozidel v zemi. Sdružením dopravců UNAS a ČESMAD nadto premiér nabídl, aby se účastnila pracovní skupiny pro tendr na nového výběrce mýtného. Jednání mezi dopravci a vládou bude pokračovat i ve čtvrtek.

Dopravci jednání s premiérem označili za úspěšné, podle nich představuje významný posun po mnohaletém přešlapování na místě. Nyní se budou snažit dostat z hraničních přechodů ty kamiony, které tam zůstávaly v očekávání výsledku rozhovorů s vládou.

Premiér o situaci, dosavadních jednáních s autodopravci a možných krocích hovořil dopoledne s ministry dopravy, financí, vnitra a hospodářství. Na následné tiskové konferenci Pellegrini jasně odmítl mýtné zastavit. Vysvětlil to tím, že Slovensko by se v takovém případě stalo z evropského pohledu levnou cestou, kterou by využívali všichni zahraniční autodopravci a objížděli by okolní země. To by mělo na Slovensko negativní dopad.

Premiér také vyslovil podezření, že protest je spíše spojen s nadcházejícími parlamentními volbami než se skutečnými problémy autodopravy. Poukázal přitom na skutečnost, že blokád se neúčastní všichni slovenští dopravci, například sdružení ČESMAD.

Majitele kamionů zapojených do blokád předseda vlády varoval, že se vystavují riziku závažného porušování slovenských zákonů. Zároveň je upozornil, že blokováním komunikací „hazardují s ekonomickými zájmy Slovenské republiky, s bezpečností silniční dopravy i se zdravím občanů“.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!