Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
27. ledna 2016 15:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovenští učitelé už tři dny stávkují za vyšší plat. Vláda jim ustoupit nechce

Slovenský premiér Robert Fico. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský premiér Robert Fico. | foto: Reuters

BRATISLAVA Část slovenských učitelů v středu třetí den pokračovala v časově neomezené stávce za vyšší platy a více peněz do školství. Údaje o počtu zapojených škol do protestní akce se liší, podle ministerstva školství se opět snížil. Levicová vláda premiéra Roberta Fica nehodlá ustoupit nespokojeným učitelům, kteří zahájili protest jen zhruba šest týdnů před parlamentními volbami.

Ministerstvo školství ČTK informovalo, že během středy zůstalo zavřených 137 škol, tedy dvě procenta z celkového počtu. V první den stávky to prý bylo 179 škol. Iniciativa slovenských učitelů naopak uvedla, že uzavřeno je 290 škol a že provoz dalších stovek škol je ochromen.

Po pondělní demonstraci v Bratislavě nespokojení učitelé svolali shromáždění do Levic na jihu Slovenska, kterého se podle medií zúčastnilo několik stovek lidí. Různé formy protestních akcí včetně demonstrací by podle programu měly pokračovat i v dalších dnech.

Do letošní stávky pedagogů se od jejího začátku zapojilo mnohem méně škol než při podobném protestu v roce 2012. Tehdejší akci na rozdíl od nynějšího protestu zorganizovala největší odborová organizace ve slovenském školství, která stávku ale přerušila po třech dnech, aniž dosáhla splnění všech svých požadavků.

Fico: Vaše požadavky nesplníme

Premiér Fico v uplynulých dnech opakovaně prohlásil, že jeho vláda do březnových voleb požadavky učitelů nesplní. Stát by na to musel vyčlenit stovky milionů eur. Předseda vlády také připomněl, že za jeho vlády si učitelé přilepšili. Jejich platy naposledy stouply na začátku letošního roku, a to o čtyři procenta.

Zástupci slovenských pedagogů dlouhodobě upozorňují na to, že slovenské školství potřebuje od státu více peněz a že platy učitelů zaostávají za platy jejich kolegů ve vyspělých zemích. Zejména nízké nástupní platy prý nelákají mladé lidi k profesi učitele.

Po samotných učitelích i vládní Institut finanční politiky zpochybnil tvrzení ministerstva školství, že pedagogové na Slovensku vydělávají v porovnání s průměrnou mzdou v zemi o šestinu více. Ministerstvo prý použilo špatnou metodiku. Podle statistického úřadu platy zaměstnanců ve slovenském školství v průměru činí 760 eur (20.520 korun) měsíčně, zatímco průměrný plat na Slovensku za první tři čtvrtletí minulého roku dosáhl 859 eur.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!