Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovinsko žádá občany, aby se rekreovali ve vlasti. Stát jim slibuje příspěvek 5500 korun

Slovinci dostanou příspěvek na cestování po vlasti (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovinci dostanou příspěvek na cestování po vlasti (ilustrační foto) | foto: Tomáš Málek

Lublaň Každý Slovinec dostane až 200 eur (asi 5500 korun) v poukazech, které bude možné uplatnit v místních ubytovacích a stravovacích zařízeních. Cílem je nastartování cestovního ruchu v zemi, která už oficiálně ohlásila konec epidemie způsobené koronavirem. Uvedla to ve středu agentura AFP.

„Chceme povzbudit naše spoluobčany, aby strávili přinejmenším pár dní v některé části vlasti, motivovat je, aby utratili trošku víc peněz a při té příležitosti pomohli našemu cestovnímu ruchu,“ objasnil v televizi vládní poradce.

Zmíněné poukazy nebude možné vrátit a nechat si je proplatit. Použít je bude možné až do konce roku. Rodiny dostanou 50 eur (asi 1380 korun) na dítě.

Tato nabídka od vlády je součástí balíku opatření na podporu slovinské ekonomiky. Návrh musí ještě schválit parlament. Stát by se tak podle AFP mělo do konce května.

Slovinsko, které má přibližně dva miliony obyvatel, je čím dál více závislé na turistice, která loni obstarala 12 procent hrubého domácího produktu země.

Lublaň minulý týden ukončila stav epidemie a ohlásila postupné otevírání hranic pro občany členských států Evropské unie. Ke středě Slovinsko zaznamenalo 1468 potvrzených případů nákazy a 105 úmrtí.

Média při oficiálním ukončení epidemie upozorňovala, že to také znamená, že některá opatření, včetně finanční pomoci občanům a firmám, vyprší na konci května. Oficiálním ukončením stavu epidemie se vláda vyhnula jeho automatickému prodloužení až do konce června.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.