Násilnosti podle svědků propukly poté, co někdo uprostřed davu začal střílet a policie zasáhla slzným plynem. Egyptské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo nejméně 110 zraněných. Představitel nemocnic v Port Saídu ale řekl, že jde o více než 400 lidí.
Mursí vyhlásil výjimečný stav v Port Saídu:Egyptský prezident Muhammad Mursí v neděli po několikadenních krvavých potyčkách v zemi vyhlásil 30denní výjimečný stav a zákaz nočního vycházení v lokalitách Suez, Port Saíd a Ismáílíja. Zároveň ve večerním televizním projevu k národu vyzval čelné politické představitele k dialogu, který by pomohl najít řešení nejnovější krize v zemi. "Pryč s Mursím, pryč s výjimečným stavem," křičelo na 200 demonstrantů v ulicích Ismáílíje. Zavedené opatření odmítali s poukazem na to, že dává policii široké pravomoci pro zadržování lidí považovaných za bezpečnostní hrozbu. |
Zranění prý většinou utrpěli poté, co se nadýchali slzného plynu a osmnáctiletý mladík údajně na následky střelné rány do hrudníku zemřel. Někteří účastníci dnešních smutečních průvodů vykřikovali protivládní hesla. V procesí zaznívalo také skandování "Není boha kromě Alláha a Mursí je boží nepřítel".
Proti prezidentovi Muhammadu Mursímu protestovali Egypťané v posledních dnech po celé zemi. Opozice v minulých dnech demonstrace zorganizovala jako připomínku druhého výročí začátku povstání proti režimu někdejšího prezidenta Husního Mubaraka.
Čtěte také: |
Port Saíd se v sobotu stal bitevním polem poté, co káhirský soud oznámil rozsudky smrti pro 21 lidí obžalovaných z podílu na loňských násilnostech na fotbalovém stadionu v Port Saídu. Po střetech fanoušků vítězného domácího týmu s příznivci hostující Káhiry v únoru 2012 zemřelo 74 lidí a stovky dalších byly zraněny.
Protože odsouzení vesměs pocházejí z Port Saídu, začali jejich rozhořčení příznivci krátce po vynesení verdiktů bouřlivě protestovat. První mrtvé přinesla potyčka s policií před věznicí, kam se protestující chtěli za pomoci zbraní dostat. Pak se násilnosti rozlily do celého města: výsledkem bylo 37 mrtvých včetně dvou policistů a na tři stovky zraněných. Situace se zklidnila až po nasazení armády, která i dnes hlídkuje před veřejnými budovami, úřady a důležitými provozy jako je elektrárna.
Agentura AP, jejíž zpravodaj hovořil s několika obyvateli města, uvedla, že noc v Port Saídu byla klidná. Ulice byly ráno téměř liduprázdné, protože lidé se drželi doma, zavřené zůstaly obchody i hotely.