Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smrtelný vir dorazil do Afriky

Svět

  14:26
PAŘÍŽ - Obavy odborníků se naplnily. Na drůbeží farmě v Nigérii zjistili mimořádně patogenní kmen viru ptačí chřipky H5N1. Je to první potvrzený případ tohoto viru v Africe.

Laboratoř. foto: AFP

"Virus postihl farmu ve státě Kaduna na severu země, kde se pod širým nebem chová 46.000 ptáků," řekl expert Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) Alex Thiermann. Podle této mezinárodní organizace virus potvrdily testy v laboratořích v Padově v Itálii. Nigerijská vláda nechala utratit veškerou drůbež na farmě.

Podezření na ptačí chřipku se objevilo po úhynu tisíců kusů drůbeže v severní Nigérii v posledních dnech. Případná epidemie by mohla mít v této nejlidnatější africké zemi, kde miliony lidí chovají drůbež u svých domů, rozsáhlé důsledky. Odborníci se také obávají, zda budou africké země se s výskytem ptačí chřipky vypořádat. 

Thiermann připustil, že některé země mají velmi slabý veterinární systém, i když prý reakce Nigérie byla zatím podle něj adekvátní. Do země se nicméně koncem týdne vypraví tým mezinárodních expertů.

Ministr zemědělství Adamu Bello potvrdil, že Nigérie nechá utratit drůbež, u níž se objeví podezření na ptačí chřipku, dá postižené farmy do karantény a bude vyplácet chovatelům odškodné.

Virus ptačí chřipky se již v Africe objevil, jde však o první výskyt nebezpečného kmene H5N1, který si ve světě vyžádal skoro 90 lidských obětí. Podle Bella ptačí chřipku do Nigérie zavlekl ilegální dovoz drůbeže. "Nicméně odborníci se domnívají, že ji přinesli tažní ptáci," uvedl Alex Thiermann. Italské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že kmen ptačí chřipky v Nigérii je velmi podobný kmenu zjištěnému na Sibiři a v Mongolsku.
Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat