Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Republikáni rozhodli. Do čela Kongresu nominovali Trumpova spojence Jordana

Republikáni vyšlou do boje o post předsedy americké Sněmovny reprezentantů spojence Donalda Trumpa Jima Jordana. (13. října 2023) foto: ČTK

Republikánská strana vybrala za kandidáta na post předsedy americké Sněmovny reprezentantů Jima Jordana, spojence bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Sněmovna nemá předsedu již desátý den, je prakticky paralyzovaná a neprojednává žádné návrhy zákonů.
  9:58

Šéf sněmovního výboru pro soudnictví Jordan patří ke konzervativnímu křídlu Republikánské strany. Jeho úkolem pro nadcházející dny bude sjednotit rozhádanou stranu před hlasováním ve sněmovně, které by se mohlo protáhnout až do příštího týdne. Část republikánů se zdráhá Jordana podpořit, protože právě radikální křídlo strany vyvolalo současný zmatek a nestabilitu.

Dosavadní republikánský předseda Sněmovny Kevin McCarthy byl nečekaně odvolán minulé úterý na návrh jednoho ze svých republikánských kritiků. Ve vnitrostranické debatě se pak objevilo několik jmen jeho možných zástupců.

V posledních dnech se jako favorit na post rýsoval republikánský kongresman Steve Scalise, který však z boje v noci na sobotu odstoupil. Učinil tak jen den poté, co jej republikáni do volby nominovali. Stejnou nominaci teď získal Jordan. Ještě v sobotu média jako jeho nečekaného protikandidáta uváděla Austina Scotta, poměrně málo známého poslance za Georgii.

Trumpův spojenec

Jordan je blízkým spolupracovníkem bývalého prezidenta Donalda Trumpa. „Kongresman Jim Jordan byl hvězdou dávno předtím, než se vydal na velmi úspěšnou cestu do Washingtonu, kde reprezentuje 4. kongresový obvod v Ohiu,“ napsal Trump tento měsíc.

„Bude to skvělý předseda sněmovny a má moji plnou a naprostou podporu!“ dodal. Agentura AP označuje Jordana za svárlivého politika a dlouholetého Tumpova obránce.

V posledních letech patří Jordan k výrazným tvářím Kongresu. Je mimo jiné zapojený do vyšetřování kroků jeho nástupce Joea Bidena v kauze zahraničních aktivit prezidentova syna Huntera Bidena. V minulosti také spoluzaložil a vedl ultrakonzervativní republikánskou frakci Freedom Caucus, jejíž členové hlasovali pro odvolání šéfa Sněmovny Kevina McCarthyho, kterého by měl Jordan nahradit.

Odmítl také spolupracovat se sněmovním výborem, který vyšetřuje útok stoupenců Trumpa na Kapitol z ledna 2021. Jordan byl jedním z hlavních obhájců prezidenta při obou ústavních žalobách, kterým Trump čelil. Druhá z nich se přitom týkala právě role tehdejší hlavy státu v násilnostech, při nichž se výtržníci násilím dostali do Kapitolu a přerušili jednání Kongresu, který se chystal potvrdit Bidenovu volební výhru.

Trumpovi příznivci útočili na policii a ničili vybavení historické budovy. Incident stál život pět lidí. Přes sto policistů utrpělo zranění. Jordan vyšetřování označil jako nejnovější kapitolu „honu na čarodějnice“ proti Trumpovi, čímž kopíroval exprezidentovu rétoriku.

Za Trumpa se postavil i ve vyšetřování kauzy, která se týká plateb pro jeho údajné milenky před prezidentskými volbami v roce 2016. Manhattanský žalobce Alvin Bragg kvůli tomu podal na Jordana žalobu kvůli údajnému vměšování do případu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!