Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kongresmani podpořili vyšetřování Bidena. Nemají důkazy, brání se prezident

Americký prezident Joe Biden (12. prosince 2023) foto: Reuters

Americká Sněmovna reprezentantů s republikánskou většinou vyjádřila podporu vyšetřování Joea Bidena, které by mohlo vést k impeachmentu, ústavní žalobě na demokratického prezidenta. Demokratičtí zástupci proces kritizují s tím, že ani po několika měsících se neobjevily důkazy proti Bidenovi, který podle republikánů zneužil své politické funkce a obohatil se coby viceprezident.
  9:02

Výsledek hlasování se očekával a usnesení Bidena z ničeho neviní. Dává však větší autoritu výborům s republikánskou většinou, které prezidenta už měsíce vyšetřují. Republikáni totiž tvrdí, že Biden zneužil své politické funkce v době, kdy byl viceprezidentem, a že z toho finančně těžil on i jeho rodina.

„Každé ráno se probudím a řeším problémy Američanů... bohužel, republikáni ve sněmovně mi v tom nepomáhají,“ reagoval na hlasování Biden v prohlášení Bílého domu. „Republikáni se zaměřují na to, aby na mě útočili za pomoci lží. Jde o nepodložený politický kousek, o kterém i republikáni v Kongresu říkají, že nestojí na faktech,“ uvedl americký prezident.

Hlasování se ve středu odpoledne (v noci na čtvrtek kolem půlnoci SEČ) konalo jen několik hodin poté, co prezidentův syn Hunter Biden odmítl vypovídat za zavřenými dveřmi před kongresmany Republikánské strany, kteří zkoumají jeho podnikatelské aktivity a připravují půdu pro ústavní žalobu na jeho otce.

Biden mladší republikány obvinil ze šíření lží a z manipulací a uvedl, že je připravený vypovídat na veřejném slyšení, nikoliv však za zavřenými dveřmi.

Zneužití vlivu

Kongresmani se zaměřují především na podnikatelské aktivity Huntera Bidena. Prezidentův syn podle nich zneužil vlivu svého otce ke svému finančnímu prospěchu v době, kdy byl Biden starší viceprezidentem v administrativě Baracka Obamy.

„Joe Biden opakovaně Američanům lhal o korupci ve své rodině,“ prohlásil v debatě před hlasováním v Kongresu republikán James Comer. „Řekl, že mezi jeho vládními povinnostmi a rodinou je pevná zeď, že si nikdy nevzal peníze z Číny. To jsou ale všechno bezostyšné lži,“ dodal Comer.

Jeho stranický kolega Jim Jordan později pokračoval: „Hunter Biden byl v představenstvu (ukrajinské firmy) Burisma... vedení po něm chtělo, aby vlivem z Washingtonu zmírnil tlak, pod kterým se firma nacházela. O tři dny později viceprezident Biden letěl na Ukrajinu.“

Demokrat Jamie Raskin naopak republikánské snahy hledat důkazy proti Bidenovi označil za román od Agathy Christie. „Jenže záhadou je, co je vůbec zločinem, ne kdo je vrah. Po jedenácti měsících nám nikdo není schopen říct, čím se prezident Biden provinil, kde se to mělo stát, kdy a co mělo být motivem,“ řekl Raskin.

Nedostatek důkazů

Vyšetřování údajné souvislosti mezi politickým působením Bidena staršího a podnikáním jeho syna, mimo dalších záležitostí, zahájil bývalý šéf Sněmovny reprezentantů, republikán Kevin McCarthy.

Už při prvním slyšení sněmovního výboru pro dohled předvolaní svědkové uvedli, že tvrzení proti Bidenovi nepodporuje dostatek důkazů. Ty se dosud nepodařilo předložit ani dalším dvěma výborům s republikánskou většinou, které se šetřením zabývají, píše web stanice BBC.

Výbory mají nicméně po čtvrtečním hlasování větší pravomoci při předvolávání svědků nebo získávání dokumentů a celý proces může mít s podporou dolní komory Kongresu větší legitimitu v očích soudů. Na plénu v noci na čtvrtek podporu vyšetřování vyjádřilo všech 221 republikánů.

Impeachment

  • Zločiny, pro které je podle ústavy možné zahájit proces odvolání amerického prezidenta, jsou velezrada, úplatkářství a „další těžké zločiny a přečiny“. Co přesně spadá do kategorie „dalších těžkých zločinů“, bylo v americké historii už mnohokrát předmětem vyostřených debat, podotýká CNN.
  • Pokud by se proces impeachmentu měl posunout dále, každý ze tří zainteresovaných sněmovních výborů by musel sestavit podněty, které by následně výbor pro soudnictví shrnul v ústavní žalobě.
  • Pro její schválení stačí prostá většina hlasů v dolní komoře Kongresu, aby se impeachmentem podle ústavy musel začít zabývat Senát, ve kterém by se proces konal. Do jeho čela by v takovém případě usedl předseda nejvyššího soudu, senátoři by fungovali jako porota a zástupci Sněmovny reprezentantů by měli funkci obžaloby.
Autoři: ,