Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvůli mrazu zemřelo v Japonsku už pět lidí, v Koreji sníh zkomplikoval dopravu

Svět

  15:17
Kvůli přívalům sněhu a mrazu zemřelo v Japonsku už pět lidí. Sněhová bouře se přehnala také nad jihokorejskou metropolí Soulem. Kalamita tu způsobila dopravní kolaps a chodcům problémy s pohybem po ulicích. Desítky lidí skončily kvůli zdravotním problémům způsobeným velkými mrazy na jednotce intenzivní péče.

Japonsko se po odklizení části sněhu připravuje na opětovné otevření dálnice na západě země, která byla kvůli středečním bouřím uzavřená. Řidiči v některých autech na místě uvázli na více než celý den.

Kolony mezi prefekturami Šiga a Mie dosahovaly až 34,5 kilometru, uvedla agentura Kjódó. Kvůli stojícím vozidlům nemohly na dálnici pluhy, které by neprojely, a sníh tak zaměstnanci odklízeli ručně.

Zaměstnanci provozovatele dálnice uvázlým lidem v autech roznášeli vodu a potraviny, místy bylo sněhu po kolena, popisuje situaci Hacuma Kuwamura. Řidiči podle něj čas trávili povídáním a vzájemným povzbuzováním se.

V Jižní Koreji ve čtvrtek ráno sněžení ustalo a nejsou hlášeny žádné nové škody závažnějšího rozsahu. Kvůli sněhu zůstávají uzavřené desítky turistických tras v národních parcích.

Sněhová kalamita způsobila v jihokorejském Soulu dopravní komplikace. (26. ledna 2023)

Ranní teploty se v okolí Soulu pohybovaly okolo minus deseti stupňů Celsia, stejné počasí by podle meteorologů mělo panovat i v pátek. Řidiče vyzývají k opatrnosti.

Na odklízení sněhu jihokorejské úřady vyslaly 2 100 pracovníků a na 1 100 strojů. Po hlavních silničních tazích za poslední den rozmetali 3 100 tun soli a chemických prostředků, píše AP.

Už před několika dny v Jižní Koreji v důsledku nezvykle mrazivého počasí zrušili přes 500 letů. S extrémními mrazy se potýká i Čína, o minulém víkendu v nejsevernějším čínském městě Mo-che naměřili teplotu minus 53 stupňů Celsia, napsal zpravodajský server BBC News.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat