Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sníh zasáhl východ USA, Obamův vrtulník nemohl vzlétnout

Svět

  11:26
WASHINGTON - Mohutné sněhová bouře zasáhly v sobotu východní pobřeží Spojených států, kde do dneška napadlo v některých oblastech až 60 centimetrů sněhu. Živel si vyžádal nejméně pět mrtvých. Desetitisíce domácností zůstaly bez proudu, policisté evidovali tisíce zapadlých vozidel a dopravních nehod, v několika městech byla vyhlášena pohotovost a nákupní střediska, která jsou v tuto předvánoční dobu obvykle přeplněná, zela prázdnotou.

Sněhová nadílka ve Washingtonu D.C. foto: Reuters

Starostové Washingtonu a Filadelfie vyhlásili sněhovou pohotovost a guvernéři států Virginie, Západní Virginie a Kentucky vyhlásili stav ohrožení. Podle předpovědí mohou větry dosahovat až 56 kilometrů za hodinu, čímž by se viditelnost mohla snížit téměř na nulu.

Bouře vyvolala záplavy v jižní Floridě a v Severní a Jižní Karolíně zůstalo již v pátek bez elektřiny více než 85.000 lidí. V sobotu napadlo 40 centimetrů sněhu na Reaganově národním letišti u Washingtonu, což je dosud nejvíce za jeden prosincový den. Na jihu New Jersey nezažili tak silnou bouři již celé čtyři roky. Ve Washingtonu řidiči často opouštěli své vozy, které uvízly ve sněhu.

Většina letů na letištích ve Washingtonu, v New Yorku, Bostonu, Chicagu, Denveru, Filadelfii, New Jersey a Baltimoru byla zrušena, což ovlivnilo leteckou dopravu v celé zemi. Dvě z hlavních washingtonských letišť, Reaganovo a BWI, byla uzavřena až do dnešního rána. Cestující, kteří využili vlakové spoje, museli počítat se značným zpožděním. Na severovýchodním koridoru mezi Bostonem a Washingtonem mají vlaky zpoždění 30 minut až hodinu, dvou až tříhodinové zpoždění mají dálkové tratě.

Fotogalerie

Policisté registrovali tisíce hlášení o dopravních nehodách a zapadlých vozidlech. Kvůli špatné situaci na silnicích většina lidí odložila také vánoční nákupy a obvykle přeplněná obchodní střediska tak zůstala téměř prázdná.

V New Yorku může napadnout až 25 cm sněhu
Dokonce americká národní fotbalová liga, která podle tradice hraje za všech povětrnostních podmínek, odložila plánovaná nedělní utkání v Baltimoru a Filadelfii.

Meteorologové předpovídají, že v New Yorku zasáhne hlavní nápor bouře ostrov Long Island, kde může napadnout až 45 centimetrů sněhu a vichřice může dosahovat až 80 kilometrů za hodinu.

V New Yorku samém má napadnout 25 centimetrů sněhu a bouře tu bude nejsilnější od února 2006, kdy v Central Parku napadlo 66 centimetrů sněhu, uvedl Patrick Maloit z Národní meteorologická služby. Přestože v noci byly komunikace pročištěny, očekává se, že během dne budou mít autobusy zpoždění.

Kvůli blížícímu se špatnému počasí musel z klimatické konference v Kodani předčasně odjet v pátek večer i americký prezident Barack Obama. Bouře, která pak donutila prezidenta použít k cestě domů vůz namísto vrtulníku, ale nezabránila americkým demokratickým senátorům dospět k dohodě, která by jim měla zaručit 60 hlasů potřebných ke schválení potřebné reformy zdravotnictví.

Autor:

Mohlo by vás zajímat