Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Snowden oficiálně požádal o dočasný azyl v Rusku

Edward Snowden | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Edward Snowden | foto: Reuters

MOSKVA  Bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden oficiálně požádal na moskevském letišti o dočasný azyl v Rusku. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na advokáta Anatolije Kučerenu, který pomáhal uprchlíkovi s vypracováním žádosti. Snowdena americké úřady stíhají za prozrazení tajných informací.

"Snowden předal pracovníkovi Federální migrační služby (FMS) v Šeremeťjevu žádost o poskytnutí dočasného azylu," řekl Kučerena. Podle advokáta se tak stalo přímo v letištní tranzitní zóně, kterou uprchlík nemůže opustit, protože mu americké úřady zrušily platnost pasu. Do žádosti prý napsal, že se bojí, že by v USA mohl být mučen a popraven. "Žádost jsme obdrželi a bude vyřízena v zákonné lhůtě tří měsíců," potvrdil šéf FMS Konstantin Romodanovskij s tím, že tři měsíce je samozřejmě krajní lhůta. Podle webu FMS se dočasný azyl uděluje na jeden rok, ale může se každý rok prodlužovat o dalších 12 měsíců.

Podle agentury RIA Novosti by Snowden už zanedlouho mohl tranzitní zónu opustit. Jakmile totiž dostane speciální osvědčení, že jeho žádost byla předběžně přijata k posouzení, bude moci svobodně cestovat po Rusku. Stát by se tak mohlo už během pěti dnů, zatímco vyřizování žádosti může trvat až tři měsíce. V případě zamítnutí žádosti se Snowden ještě bude moci postupně odvolávat k soudům různých instancí. Až do jejich konečného rozhodnutí nebude smět být vyhoštěn.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov mezitím potvrdil, že Vladimir Putin, pobývající nyní na Sibiři, ví o Snowdenově žádosti, ale prý nijak nereagoval. "Jde-li o dočasný azyl, tak to není záležitost prezidenta, ale vyřizuje to FMS," řekl Peskov.

V případě, že by Snowden žádal o trvalý azyl, o žádosti by rozhodoval osobně šéf státu. Pokud jde o další perspektivy, Kučerena nabyl dojem, že Snowden se ještě nerozhodl, zda zůstane v Rusku, anebo odcestuje jinam. "V rozhovorech se mnou nic neříkal o tom, že by se chystal odjet do jiné země po získání azylu v Rusku. Soudě podle všeho, ještě se definitivně nerozhodl." Šéf prezidentské rady pro lidská práva Michail Fedotov se vyslovil pro udělení dočasného azylu v Rusku, dokud úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky nezajistí Snowdenovi průjezd do země, která mu poskytne stálé útočiště.

Musí ukončit protiamerickou činnost

Snowden pobývá v tranzitní zóně moskevského letiště Šeremeťjevo od 23. června, kdy přiletěl z Hongkongu po prozrazení tajného amerického programu Prism o sledování internetové a telefonické komunikace. Minulý pátek k sobě pozval skupinu ruských ochránců lidských práv a požádal je o pomoc při získání útočiště v Rusku, než bude moci odletět do Latinské Ameriky. Této schůzky se zúčastnil také Kučerena, který pak uprchlíkovi pomáhal právními radami při sepsání žádosti.

Američan už dříve požádal o azyl dvě desítky zemí včetně Ruska, ale tuto žádost stáhl poté, co se dozvěděl o podmínce prezidenta Vladimira Putina, že by musel ukončit "protiamerickou činnost", tedy přestat zveřejňovat informace o americkém sledování internetové a telefonické komunikace. Putin tuto podmínku zopakoval i v pondělí, kdy obvinil Spojené státy, že zastrašováním všech zemí, aby neumožnily uprchlíkův přelet, vlastně zablokovaly Snowdena v Moskvě.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!