30. května 2014 8:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

NSA jsem intenzivně kritizoval, tvrdí Snowden, ta to ale popřela

Edward Snowden se ptá Vladimira Putina. Novináři sledují živě přenášenou debatu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Edward Snowden se ptá Vladimira Putina. Novináři sledují živě přenášenou debatu. | foto: Reuters

WASHINGTON Bývalý analytik americké tajné služby NSA Edward Snowden v rozhovoru s americkou televizní stanicí NBC prohlásil, že v Národní agentuře pro bezpečnost (NSA) opakovaně interně vznášel námitky proti programu sledování. NSA ale tvrdí, že má jen jediný e-mail, ve kterém žádá o "vyjasnění" právní otázky k výukovým materiálům, napsala v noci na pátek agentura AP.

Snowden před rokem rozpoutal aféru amerických výzvědných praktik, nyní se skrývá v Rusku. Americký ministr zahraničí John Kerry nazval Snowdena zbabělcem a vyzval ho, aby se vzdal americké justici.

ČTĚTE TAKÉ:

Snowden v prvním rozhovoru pro americká média od svého loňského útěku z USA řekl, že v NSA hlásil závažné problémy s právní interpretací. NSA ve čtvrtek jen několik hodin po odvysílání interwiev, které bylo pro americká média první od Snowdenova útěku z USA, zveřejnila e-mail z dubna 2013. To je prý jediný doklad toho, že vyjádřil nějaké obavy. Ke zveřejněnému e-mailu následně dodal, že je nekompletní a že existuje další elektronická komunikace, která jeho tvrzení dokazuje.

Snowden, jemuž poskytlo dočasný azyl Rusko, loni v létě médiím předal informace, z nichž vyplývá, že NSA a další zpravodajské služby hromadně získávaly údaje z odposlechů a odchycených e-mailů mimo jiné i od evropských špiček včetně kancléřky Angely Merkelové.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz