Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Solidarita s Francií je všudypřítomná. Budovy září barvami Francie

Budova albánské vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova albánské vlády. | foto: ČTK

LONDÝN/NEW YORK Projevy sounáležitosti s Francií jsou po pátečních teroristických útocích v Paříži prakticky všudypřítomné a solidaritu vyjadřují lidé po celém světě účastí na vzpomínkových akcích i na internetu. Záplava květin a svíček se objevila před francouzskými ambasádami v Londýně, Lisabonu, Istanbulu i Teheránu, v metropolích držely na smutečních shromážděních minutu ticha davy lidí.

Známé dominanty a památky jako jsou opera v Sydney či berlínská Braniborská brána zářily do noci francouzskými národními barvami a připomínka obětí zněla i z koncertních pódií.

Zpěv francouzské hymny

V sobotu večer se sešlo několik tisíc lidí na londýnském náměstí Trafalgar, kde přítomní drželi minutu ticha, zazníval ale i zpěv francouzské hymny. Ta byla slyšet i v průvodu asi 6000 lidí, kteří prošli centrem Dublinu. Velmi emotivní chvíli zažili v sobotu rovněž diváci v newyorské opeře, kde Marseillaisu před představením Tosky zazpívala hlavní hvězda večera - tenorista Plácido Domingo.

Významné světové památky a dominanty znovu zářily do noci barvami francouzské vlajky - červenou, modrou a bílou. Ty se objevily třeba na nejvyšší budově Spojených států One World Trade Center, která vznikla na místě někdejších „dvojčat“ zničených při útocích v roce 2001, na opeře v Sydney nebo na monumentální soše Krista Spasitele nad brazilským Rio de Janeirem. Trikolóra přebarvila i televizní věž CN Tower v Torontu, Braniborskou bránu či londýnský Tower Bridge. Newyorský mrakodrap Empire State Building už druhý večer zůstal z piety neosvětlený, Michelangelova socha Davida v centru Florencie oblékla na paži černou smuteční pásku.

Je Suis Parisien

Statisíce uživatelů sociální sítě Facebook si francouzskými národními barvami přebarvilo své profilové fotografie, na Twitteru se vlajky Francie objevují spolu s hesly #JeSuisParisien (Jsem Pařížan) a #PrayForParis (Modleme se za Paříž).

Připomínka tragédie zazněla i z koncertních pódií. Zpěvačka Madonna během koncertu ve Stockholmu zazpívala francouzsky píseň Edith Piaf La vie en rose, irská kapela U2 zrušila své koncerty v Paříži a v sobotu večer její členové přinesli květiny k pařížskému sálu Bataclan, kde bylo při rockovém koncertě zabito skoro 90 lidí. Skupina Foo Fighters předčasně ukončila své evropské turné. „Ve světle tohoto nesmyslného násilí, uzavření hranic a mezinárodního smutku nemůžeme (v turné) pokračovat,“ uvedla kapela v prohlášení.

PAŘÍŽSKÝ PÁTEK 13.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.