28. prosince 2006 15:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Somálská vláda vyhnala islamisty z Mogadiša

Bojovník Svazu islámských soudů v ulicích Mogadiša. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bojovník Svazu islámských soudů v ulicích Mogadiša. | foto: AFP

MOGADIŠO Jednotky somálské prozatímní vlády podporované etiopskou armádou vstoupili do hlavního města Mogadiša, které ráno vyklidili bojovníci Svazu islámských soudů. V centru metropole panuje chaos a dochází k rabování.

Islamisté se stajují do přístavu Kismayo na jihu země. Svědci potvrdili přesun asi 3000 nejvěrnějších bojovníků svazu, převážně zahraničních válečníků, kteří přišli podpořit svatou válku somálských fundamentalistů proti Etiopii. Jeden z islámských vůdců řekl arabské televizní stanici Al-Džazíra, že svaz nařídil odsun z Mogadiša, aby zabránil krveprolití v metropoli, kde provládní síly zatím obsadily některé bývalé vládní budovy, včetně prezidentského paláce.

Somálský prezident Abdullahi Yusuf Ahmed v projevu určeném obyvatelům hlavního města slíbil, že nebudou vystaveni žádným represím ze strany vládních jednotek. Vláda zopakovala výzvu všem bojovníkům svazu, aby složili zbraně a slíbila jim amnestii. Apelovala také na Keňu a další sousední státy, aby jí pomohly zadržet "všechny teroristické elementy".

Bojovníci islámských milicí se vracejí ke klanům
V metropoli Mogadišu je slyšet ojedinělá střelba, v ulicích se pohybují stovky bývalých vojáků islámských milicí, kteří podle svědectví reportéra agentury AP svlékli staré uniformy a znovu se připojili ke svým klanovým vůdcům. Mnozí z nich začali rabovat na bývalých základnách a v budovách, které ještě ve středu ovládal Svaz islámských soudů.

"Šel jsem se podívat, zda bych nemohl získat něco pro sebe," řekl jeden z rabujících Abdi Kadir, který si z bývalého velícího střediska radikálů odnášel zbraně a munici. "Viděl jsem, že islamisté jsou poraženi. Vracím se proto ke svému klanu," prohlásil další z vojáků.

Právě otázka, jak se zachovají klanoví vůdci, kteří mají v somálské společnosti stále velký vliv, je klíčová pro další vývoj v zemi. Pokud by se klany nepřidaly na stranu vlády, hrozí, že se Somálsko propadne do ještě hlubší anarchie. O dalších krocích jedná část klanových vůdců od středy.

Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.