Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Sopka zničila celé vesnice i některé menší ostrovy Tongy. Vulkán zmizel pod vodou, odborníkům to ztěžuje práci

Kombinace satelitních snímků ukazuje přístav ve městě Nuku'alofa na Tonze. Nahoře je snímek z 29. prosince 2021, dole z 18. ledna 2022. foto: ČTK

Sobotní erupce sopky způsobila na tichomořském souostroví Tonga rozsáhlé škody. Zničené jsou celé vesnice. Záchranné práce ztěžuje silná vrstva sopečného popela, která pokrývá i dráhu mezinárodního letiště. Katastrofa si vyžádala tři životy. Celkový počet obětí ani rozsah škod ale nelze přesně určit, protože výbuch poškodil i komunikační kanály.
  18:59

Kancelář premiéra v úterý potvrdila úmrtí padesátileté Britky a informovala o smrti pětašedesátileté ženy na ostrově Mango a devětačtyřicetiletého muže na ostrově Nomuka. 

Tonžská armáda podle úřadu vyslala zdravotnické týmy s vodou, jídlem a stany ke skupině izolovaných a nízko položených ostrovů Ha’apai. OSN dříve informovala o nouzovém signálu z těchto ostrovů. Podle tonžského námořnictva oblast zasáhly vlny o odhadované výšce pět až deset metrů.

„Je velmi znepokojující, že vlny asi přešly přes (ostrov) Atatu z jednoho konce na druhý,“ uvedl Tu’ihalangingie.

Na ostrově Mango, který spadá pod Ha’apai, byly zničeny všechny domy. Ostrovy Fonoifua a Namuka jsou zásadně poničeny. Na některých místech začaly evakuace.

Snímky průzkumných letů vyslaných Austrálií a Novým Zélandem ukazují ostrovy pokryté silnou vrstvu sopečného popela. Mezinárodní letiště Fua’amotu erupce ani následná cunami nepoškodila, popel však brání plnému provozu, a tedy i přijetí mezinárodní pomoci. Zprovoznění přistávací dráhy potrvá podle tonžských úřadů několik dní.

K souostroví míří dvě lodě novozélandského námořnictva. Vezou zásoby vody, vrtulník a průzkumné týmy. Pomoc nabídla i Austrálie, která čeká na oficiální žádost tonžských úřadů. Podat by ji podle australské ministryně zahraničí Marisy Paynové měly během úterka.

„Vše samozřejmě ztěžují nejen záplavy, ale také neuvěřitelný objem popela, který všechno pokrývá, a k tomu problémy s komunikací,“ uvedla šéfka australské diplomacie.

Podmořská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha’apai vybuchla v sobotu brzy ráno SEČ. Podle satelitních snímků se poté zvedl obrovský oblak popela, páry a sopečných plynů do výšky zhruba 20 kilometrů. 

Erupce trvala osm minut a byla natolik hlasitá, že ji jako vzdálený hřmot popsali i obyvatelé na 800 kilometrů vzdáleném Fidži a zaslechli ji i lidé na Novém Zélandu 2 300 kilometrů daleko.

Vlna tsunami způsobená výbuchem zasáhla pobřeží Tongy, Fidži nebo Americké Samoy, ale i Japonska, Chile nebo Spojených států. Na mnoha místech způsobila lokální záplavy. V Peru se při nich utopili dva lidé.¨

Telefonní spojení již funguje

Následkem výbuchu byl přerušen důležitý podmořský kabel, což na Tonze způsobilo výpadek internetu. Při erupci bylo také přerušeno telefonní spojení, které se už podařilo obnovit. 

Obnova internetového připojení podle šéfa společnosti Tonga Cable Samiuely Fonuy nezačne do té doby, dokud neustane vulkanická činnost. Stanici ABC sdělil, že v kabelu jsou dvě trhliny.

Království Tonga se skládá ze 176 ostrovů, 36 z nich je neobydlených. Celkem na souostroví, které se rozkládá v pásu od severu na jih dlouhém asi 800 kilometrů, žije okolo 105 tisíc obyvatel.

Ostrov utvořený okolo podmořského vulkánu Hunga Tonga-Hunga Ha’apai byl při erupci kompletně zničen, dokazují satelitní snímky pořízené zhruba dvanáct hodin po erupci. Zmizení sopky pod hladinu oceánu vulkanologům ztěžuje monitorování její aktivity.

Autoři: ,