Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Svět

Sopka na Tonze vychrlila rekordně vysoký oblak popela, měřil 57 kilometrů

Satelitní snímek ukazující pohled na sopku Hunga Tonga z 6. ledna 2022. foto: AP

Mohutná erupce sopky na tichomořském souostroví Tonga začátkem letošního roku vytvořila nejvyšší oblak popela, jaký byl kdy na Zemi zaznamenán. Sloup plynů a popela dosáhl výšky 57 kilometrů a pronikl dokonce do mezosféry, tedy do třetí vrstvy zemské atmosféry. Informovala o tom ve čtvrtek agentura DPA s odvoláním na vědce z Oxfordské univerzity.
  20:37

Podmořský vulkán Hunga Tonga - Hunga Ha’apai vybuchl v polovině ledna a vyvolal vlny tsunami dosahující až k břehům Japonska, Aljašky a Jižní Ameriky. Souostroví Tonga, ležící 2300 kilometrů severovýchodně od Nového Zélandu, bylo pokryto silnou vrstvou popela, jenž rovněž znečistil pitnou vodu.

Několik lidí na Tonze zemřelo a podle odhadu OSN katastrofa výrazně zasáhla do života velké části ze zhruba 105 tisíc obyvatel souostroví. Tsunami zničilo některé obce a přerušilo komunikační spojení.

Nejvyšší doposud známý sloupec erupce naměřený satelitem vyvrhla v roce 1991 sopka Pinatubo na Filipínách; dosáhl výšky 40 kilometrů.

Snímek erupce podmořského vulkánu Hunga Tonga - Hunga Ha’apai u tichomořského souostroví Tonga. (15. ledna 2022)

Erupce Hunga Tonga-Hunga Ha’apai je podle vědců první pozorovanou vulkanickou erupcí, jejíž materiál se dostal do mezosféry, což je třetí vrstva zemské atmosféry, která se nachází nad stratosférou a pod termosférou a začíná 50 kilometrů nad zemským povrchem.

Při měření výšky sloupu sopečných plynů a popela, které vulkán vychrlil, vědci vycházeli především ze snímků pořizovaných každých deset minut meteorologickými družicemi, uvedla agentura DPA.

Autoři: ,