Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Evropský soud zamítl žalobu Maďarska proti EP. Příčinou sporu bylo hlasování o Orbánově režimu

Maďarský premiér Viktor Orbán. foto: Reuters

Aktualizováno
Lucemburk/Brusel - Soudní dvůr Evropské unie ve čtvrtek zamítl žalobu Maďarska proti Evropskému parlamentu, který v roce 2018 bezprecedentně vyzval k zahájení unijního řízení proti Budapešti.
  10:28aktualizováno  14:16

Do koupě Aera vstupuje s Omnipolem nový maďarský partner, který má blízko k Orbánovi. Původní nesehnal peníze

Podle nejvyšší soudní instance EU je maďarská námitka neopodstatněná, neboť parlament v souladu s unijním právem nepočítal při stanovení potřebné většiny s poslanci, kteří se zdrželi hlasování. Zatímco europoslanci verdikt přivítali, maďarská ministryně spravedlnosti jej označila za nepřijatelný.

Budapešť se v říjnu 2018 na soud obrátila kvůli hlasování, které se odehrálo o měsíc dříve. Poslanci v něm vyzvali členské země EU, aby prověřily, zda nacionálně-konzervativní vláda Viktora Orbána neporušuje evropské hodnoty stanovené unijním právem. Pro schválení vůbec první podobné výzvy byla potřeba dvoutřetinová většina hlasů. Maďarsku se však nelíbilo, že parlament při jejím výpočtu nekalkuloval s poslanci, kteří se zdrželi hlasování.

Maďarský premiér Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Návrh na zahájení řízení podpořilo 448 europoslanců, 197 bylo proti a 48 se zdrželo. Pokud by se započítaly i jejich hlasy, podpora pro usnesení by nebyla dvoutřetinová.

Podle soudu v Lucemburku však parlament postupoval podle unijních pravidel, když započítal pouze kladné a záporné hlasy. Soud zamítl i argument, že nezapočítání hlasů absentujících poslanců porušuje demokratické principy. Podle soudců zákonodárci dopředu věděli, že pokud se zdrží hlasování, jejich hlasy pro výpočet potřebné většiny použity nebudou.

Johnson se sešel s Orbánem. V Londýně premiéři ‚prohlubovali vztahy‘ a domlouvali možnou spolupráci

„Všichni víme, že zdržení se hlasování je tichým vyjádřením nesouhlasu,“ uvedla na facebooku maďarská ministryně Judit Vargová, podle níž způsob počítání hlasů porušil nejen unijní právo, ale i jednací řád parlamentu. EP podle ní jednal účelově, aby bylo přijato politicky motivované usnesení namířené proti Maďarsku. Vargová nicméně podotkla, že Maďarsko je připraveno i nadále vést v rámci řízení iniciovaného europarlamentem s dalšími členskými státy dialog.

Europoslanci, Evropská komise i některé členské státy dávají dlouhodobě najevo obavy, že Orbánova vláda v Maďarsku omezuje nezávislost justice, médií či akademické svobody. Maďarsko v zatím bezvýsledném řízení námitky odmítá a často používá velmi ostrou protiunijní rétoriku.

Čtvrteční verdikt je podle europoslanců příležitostí, aby se řízení pohnulo z místa. „Viktor Orbán a další možná dokážou rozbíjet demokracii doma, ale nemohou podkopávat instituce EU,“ prohlásil šéf europarlamentní skupiny liberálů Dacian Ciološ.

Autor: