Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Krejčíř v JAR kličkuje a zdržuje. Na soud si počká do příštího léta

Svět

  12:30aktualizováno  13:31
JOHANNESBURG - Soud s Radovanem Krejčířem bude pokračovat nejdřív v červnu příštího roku. Rozhodl tak johannesburský soudce Colin Lamont. Český podnikatel je obžalován z únosu, pašování drog a pokusu o vraždu. Je stíhán i v Česku, které žádá Jižní Afriku o Krejčířovo vydání.

Radovan Krejčíř foto: Reuters

Podle serveru SABC News je soudce Lamont nespokojen se zdržovací taktikou obhajoby a neustálými odklady, které Krejčířovy kauzy v JAR doprovázejí. Čech byl zadržen loni v listopadu a pokud bude stání obnoveno v polovině příštího roku, bude ve vazbě víc než půldruhého roku.

KAUZA KREJČÍŘ:

Počátkem tohoto týdne soud v Johannesburgu odmítl žádost Krejčířových obhájců o zpřístupnění výpisu telefonních hovorů soukromého detektiva Paula O’Sullivana. Detektiv se dlouhodobě zabývá vyšetřováním Krejčířových kauz. Žádost o jeho telefonní záznamy byla podle O’Sullivana jen další zdržovací taktikou.

Tři procesy

V JAR jsou nyní proti Krejčířovi vedeny celkem tři procesy. Jeden má objasnit vraždu Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho, který pro Krejčíře údajně pracoval jako vymahač dluhů. Další se týká pokusu o vraždu O’Sullivana a policisty Nkosany Ximby. Ve třetím procesu je Krejčíř a pět dalších lidí obžalováno z únosu a mučení Bhekiho Lukheleho za účelem dostat z něj informaci o jeho bratrovi, který prý pro Krejčíře převážel 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (asi 44 milionů Kč) a s drogami zmizel.

Jihoafrická policie prý pracuje ještě na čtvrté kauze, která zatím není před soudem. Jde o vraždu Sama Issy, který zemřel loni v říjnu v luxusní johannesburské čtvrti Bedfordview. Tento obchodník libanonského původu prý byl Krejčířovým pobočníkem. Čech všechna obvinění odmítá.

Krejčířovi pomocníci

  • Korunní svědek. Za Krejčířovu pravou ruku v JAR tamní tisk označoval i Kypřana Jorgose Luku, který je nyní je obviněn z vraždy majitele jihoafrické sítě striptýzových klubů Lollyho Jacksona. Podle policejních zdrojů Luka výměnou za nižší trest svědčil proti Krejčířovi. Ve své výpovědi obvinil ze spolupráce s obžalovaným Čechem trojici vysoce postavených detektivů ze speciální policejní jednotky pro boj proti organizovanému zločinu (tzv.Hawks neboli Jestřábi).
  • Elitní policisté z jednotky Hawks. V listopadu zatkla jihoafrická policie detektivy ze speciální jednotky pro boj proti organizovaného zločinu. Podle prokuratury elitní policisté Krejčířovi za vysoké úplatky nejen dodávali informace, ale pracovali pro něj rovněž jako nájemní vrazi. Samuel Maropeng a Jeff Nthoroane nyní rovněž stojí před soudem.
  • Mrzák Sam. V blízkém kontaktu s Krejčířem byl i Libanonec Sam Ísá. Muž přezdívaný Mrzák Sam žil v JAR 16 let a podle vyšetřovatelů byl úzce napojen na tamní podsvětí. V říjnu loňského roku byl zavražděn. Vyšetřovatelé se domnívají, že motivem mohly být peníze, které mu Krejčíř dlužil - a nechtěl splatit.
  • Vymahač dluhů. Koncem dubna byl Krejčíř nově obžalován z podílu na loňské vraždě Zimbabwana Phumlaniho Ncubea, který pro něj prý pracoval jako vymahač dluhů. Soud tento případ projednává odděleně.
  • Krejčíř žije v JAR od roku 2007 a od listopadu 2013 je ve vazbě. Čtyři jeho dosavadní žádosti o propuštění na kauci neuspěly. V JAR usiluje o azyl - tato jeho žádost je posuzována v odvolacím řízení.

    Pět trestných činů v Česku

    V ČR byl v roce 2012 odsouzen k 10,5 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. V kauze týkající se údajné snahy o vytunelování státního podniku Čepro čelí v současnosti obvinění z pěti různých trestných činů. Vedle přípravy vraždy jsou to účast na organizované zločinecké skupině, podvod ve stádiu přípravy a pokusu, padělání peněz a padělání platebního prostředku, konkrétně směnek. Hrozí mu tentokrát až výjimečný trest odnětí svobody. Krejčířovu vydání do ČR brání právě nedořešené azylové řízení.

    KREJČÍŘ V JAR:

    Výběr hlavních událostí spojených s kauzami Radovana Krejčíře v JAR, kam český podnikatel uprchl před trestním stíháním v Česku:

    • 21. dubna 2007 - Krejčíře zatkla jihoafrická policie v Johannesburgu, kam přicestoval pod falešnou identitou. Od června 2005 pobýval Krejčíř i s manželkou Kateřinou a synem na Seychelech, kde si již dříve zařídili státní občanství. Na Seychely odletěl poté, co byl v ČR obviněný z podvodu, zločinného spolčení, z přípravy vraždy a z další trestné činnosti.
    • 4. června 2007 - Odvolací soud v JAR propustil Krejčíře na svobodu.
    • 11. června 2007 - ČR předala JAR žádost o vydání Krejčíře.
    • 13. června 2007 - Jihoafrická policie Krejčíře zatkla a soud jej poslal do vazby. Propuštěn byl za tři týdny na kauci v přepočtu ve výši tří milionů korun.
    • Září 2007 - Krejčíř v JAR požádal o politický azyl.
    • 1. února 2008 - Soud v Johannesburgu rozhodl, že Krejčíř nebude vydán k trestnímu stíhání do Česka.
    • 23. března 2011 - Zvláštní jednotka jihoafrické policie podnikla v Johannesburgu razii v domě, který podle místních médií patří Krejčířovi, a našla seznam lidí údajně určených k likvidaci. Figurovalo na něm i jméno údajného šéfa místního podsvětí identifikovaného jako Cyril Beeka, který byl zastřelen a který byl údajně Krejčířovým obchodním partnerem.
    • 25. března 2011 - Jihoafrická policie zadržela Krejčíře kvůli podezření z pojišťovacího podvodu. Krejčíř podle ní předstíral rakovinu a pojišťovně tak způsobil škodu asi 4,5 milionu randů (zhruba 11 milionů Kč). Soud jej propustil na kauci a v dubnu 2012 bylo obvinění dočasně staženo.
    • Listopad 2013 - Krejčíře a jeho spolupracovníky zadržela jihoafrická policie; vinila je z únosu a mučení Bhekiho Lukheleho za účelem dostat od něj informaci o jeho bratrovi, který prý pro Krejčíře převážel 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (asi 44 milionů Kč) a i s drogou zmizel.
    • 13. prosince 2013 - Jihoafrický soud zamítl propuštění Krejčíře na kauci. Ostatním obžalovaným soud propuštění na kauci povolil.

    Radovan Krejčíř u soudu

  • 24. března 2014 - Policie obvinila Krejčíře z přípravy vraždy elitního policejního detektiva Nkosany "Zabijáka" Ximby a soukromého vyšetřovatele Paula O'Sullivana, jenž Krejčířovy aktivity v JAR dlouhodobě sleduje. Jihoafričané v lednu 2014 pozatýkala pět podezřelých včetně policejní počítačové expertky Nandi Nkosiové. Kromě přípravy vražd čelí i obvinění z ilegálního držení zbraní a munice a krádeže.
  • 22. dubna 2014 - Krejčíř byl před soudem dodatečně obviněn z podílu na vraždě Zimbabwana Phumlaniho Ncubea, který pro něj prý pracoval jako vymahač dluhů.
  • 12. června 2014 - Krejčíř údajně nabídl pět milionů randů (asi 9,4 milionu korun) komukoli, kdo ho dostane z vězení.
  • 24. června 2014 - Jihoafrická policie oznámila, že má v rukou závažné indicie, které spojují Krejčíře s vraždou jihoafrického podnikatele libanonského původu Sama Ísy, která se odehrála v říjnu 2013 v luxusní johannesburské čtvrti Bedfordview. Motivem zločinu prý byl fakt, že Čech dlužil Issovi deset milionů randů (asi 19 milionů korun) za dodávku drog. Jeden ze svědků údajně uvedl, že dva vrazi, které si Krejčíř najal, dostali za Issovu vraždu dohromady 500 000 randů (zhruba 950 000 korun). Čech všechna obvinění odmítl.
  • 17. října 2014 - Jihoafrický zpravodajský server SABC News s odvoláním na rozhodnutí johannesburského soudce Colina Lamonta uvedl, že proces, ve kterém je podnikatel obžalován z únosu, z pašování drog a z pokusu o vraždu, bude pokračovat nejdříve v červnu 2015.
  • Autoři: ,

    Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
    Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

    Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...