Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Soud zrušil jmenování exprezidenta Luly do brazilské vlády. Kvůli korupci

Svět

  16:59
BRASÍLIA - Brazilský federální soud ve čtvrtek vydal příkaz, který ruší jmenování exprezidenta Luize Inácia Luly da Silva na post šéfa vlády prezidentky Dilmy Rousseffové. Důvodem je podle soudce vyšetřování korupční aféry, jemuž by se Lula díky ministerské právní ochraně mohl vyhnout. Po středečním Lulově jmenování vypukly v několika brazilských městech masové protesty.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová gratuluje bývalému prezidentovi Luizi Inacio Lulovi da Silva. foto: Reuters

Soudce podle agentury Reuters vyhověl žádosti opozičních politiků a vydal příkaz, což zdůvodnil obavami o „omezení svobodného výkonu soudní moci“. Podle opozice chtěla možné ústavní žalobě čelící prezidentka jmenováním Luly do funkce šéfa své vlády bývalou hlavu státu uchránit před hrozícím zatčením v souvislosti s údajnou korupcí a praním špinavých peněz.

Brazilská prezidentka nabídla svému podezřelému předchůdci ministerstvo

Na veřejnost se navíc ve středu dostala nahrávka, v níž to podle médií patrně potvrzuje sama Rousseffová. Prezidentka na ní svému předchůdci a politickému mentorovi říká, že mu brzy přijde nominační dekret. „Použij ho jen v případě nutnosti,“ dodává Rousseffová v nahrávce ze soudního odposlechu. Tu zveřejnil soudce vyšetřující korupční skandál kolem státní energetické společnosti Petrobras krátce poté, co bylo oznámeno jmenování Luly da Silva do vlády.

Rousseffová ve čtvrtek zveřejnění záznamu označila za nelegální a protidemokratické. Na nahrávce se podle ní nemluví o tom, jak uniknout vyšetřování. Co přesně znamenala její slova o použití dekretu, to prezidentka nevysvětlila. V metropoli Brasílii proti prezidentce ve středu protestovalo podle agentury Reuters asi 5000 lidí. Nesli transparenty požadující rezignaci Rousseffové a zatčení Luly da Silva. Demonstrace se konaly také ve finanční metropoli státu Sao Paulu.

Angažování Luly do čela vlády mělo podle médií rovněž pomoci Roussefové předejít odvolání z funkce, které jí hrozí kvůli chystané ústavní žalobě. Někdejší charismatický lídr země se totiž stal díky nové funkci druhou nejmocnější politickou postavou v zemi. Lulovy schopnosti zákulisního vyjednávače by mohly oslabené prezidentce přinést potřebnou podporu od některých parlamentních stran a zabránit tomu, aby se v parlamentu našel dostatek hlasů pro zahájení procesu, který by vedl k odvolání z funkce.

Opozice a část koalice v Kongresu se v současnosti snaží iniciovat proces, který by mohl vést k odvolání Rousseffové kvůli porušení zákona o fiskální odpovědnosti, jehož se podle svých kritiků dopustila při snaze zacelit díry v předloňském státním rozpočtu.

Nejvyšší soud ve středu rozhodoval o okolnostech případné ústavní žaloby a jeho verdikt byl pro prezidentku příznivý. Stanovil totiž, že rozhodnutí poslanecké komory Kongresu o zahájení procesu impeachmentu musí potvrdit Senát. V něm má prezidentka vyšší podporu a šance na její odvolání se tím pádem snižují.

Rousseffová nyní čelí statisícovým demonstracím požadujícím její odchod i kvůli údajné roli v korupční aféře kolem státní energetické společnosti Petrobras. Opozice tvrdí, že část z úplatků sloužila k financování předvolební kampaně Rousseffové.

V ohrožení je však i sám Lula, který byl kromě vyšetřování podezření z korupce tento měsíc obviněn i z praní špinavých peněz. Pro exprezidenta znamenalo jmenování do funkce šéfa vlády právní ochranu.

Autor: