Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Zkompromitovanou brazilskou prezidentku opustil další klíčový spojenec

Svět

  13:42
BRASÍLIA - Brazilskou prezidentku Dilmu Rousseffovou opustila další koaliční strana, sdělila ve středu stanice BBC. Politička, které hrozí v parlamentu ústavní žaloba a odvolání z funkce v souvislosti s obviněním z rozpočtových machinací, hovoří o spiknutí. Viní z něj viceprezidenta Michela Temera, který by ji v případě sesazení zákonodárci nahradil.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová. foto: Reuters

V úterý večer vystoupila z koalice Pokroková strana (PP). Její vedení oznámilo, že většina jejích poslanců bude hlasovat pro sesazení prezidentky. Již v březnu se k opozici přidala Temerova Strana brazilského demokratického hnutí (PMDB), dosavadní hlavní koaliční partner Rousseffové Strany pracujících (PT).

Pryč s prezidentkou, volá brazilský parlament. Rozhodne o její obžalobě?

„Maska spiklenců spadla. Brazílie a demokracie si takovou frašku nezaslouží. Toto gesto odhaluje zradu vůči mně a demokracii. Dokazuje, že šéf spiklenců nemá závazky vůči lidu,“ řekla podle agentury AFP 68letá levicová prezidentka na adresu 75letého Temera. Ten se v posledních týdnech netají zájmem o prezidentský post, který by v případě odchodu Rousseffové vykonával nejméně do předčasných voleb.

Poslanci budou o osudu prezidentky hlasovat v neděli. Opozice bude muset mobilizovat nejméně dvě třetiny poslanců, tedy 342 z 513. Pokud se jí to podaří, bude proces pokračovat v Senátu. Když opozice ve sněmovně v neděli neuspěje, bude proces možného sesazení Rousseffové definitivně pohřben.

Dilma Rousseffová.
Luiz Inacio Lula da Silva (vpravo), bývalý prezident Brazílie, s předsedou...

Nedávný průzkum podle stanice BBC ukázal, že pro sesazení prezidentky ještě před úterním odchodem PP z koalice bylo 300 poslanců, proti 125 a 88 nebylo rozhodnuto. Nyní se podle komentářů dá výsledek nedělního hlasování těžko odhadnout.

Opozice založila plánovanou ústavní žalobu na tvrzení, že prezidentka porušila zákon o fiskální disciplíně, když svévolně upravovala rozpočet, aby měla na štědré předvolební výdaje v předloňské kampani. Lidé na desetitisícových protivládních demonstracích zase levicové političce vyčítají, že kampaň údajně financovala z korupčních příjmů spojených s hlavní ropnou firmou Petrobras. Rousseffová veškerou vinu popírá.

Autor: