Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brazilská prezidentka nabídla svému podezřelému předchůdci ministerstvo

Svět

  12:05aktualizováno  15:03
BRASÍLIA - Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová, která čelí silnému tlaku na odstoupení z funkce, nabídla klíčový ministerský post svému předchůdci v prezidentském křesle Luizi Ináciovi Lulovi da Silva. Ten nabídku přijal. S odvoláním na brazilská média o tom v úterý informoval web zpravodajské stanice BBC. O jaký post jde, ale zatím neuvedla.

Pouliční umělec sprejuje na zeď karikatury Luly da Silvy a Rousseffové během demonstrace za impeachment. foto: ČTK

Podle médií jde o oboustranně výhodný krok. Jmenování zkušeného charismatického politika do významné funkce by mělo pomoci stabilizovat oslabený kabinet političky, které hrozí sesazení v procesu ústavní žaloby kvůli údajné roli v korupční aféře kolem státní energetické společnosti Petrobras.

Organizátoři již předem dali najevo, že očekávají velkou účast.
Organizátoři protestů, svolávaných především přes sociální sítě, nicméně...

Lula by podle komentářů mohl pomoci vyjednat s poslanci hlavního koaličního partnera vládní Strany pracujících, aby v Kongresu nepodpořili zmíněný proces takzvaného impeachmentu, k čemuž se většina z nich chystá.

Pro bývalého politického patrona Rousseffové by zase vládní funkce znamenala určitou právní ochranu, neboť jako ministr by Lulova případná obžaloba v souvislosti s aférou Petrobras spadala pouze do kompetence Nejvyššího soudu. Současný soudce, který Lulu kvůli korupčnímu skandálu vyšetřuje, by tuto pravomoc ztratil.

Trest v korupční aféře, jež děsí politiky. Prokuratura chce žalovat i exprezidenta

Lula byl kromě vyšetřování podezření z korupce tento měsíc obviněn i z praní špinavých peněz. Vedle jejích vlastních potíží otřásla popularitou Rousseffové právě i Lulova aféra, která se stala jedním z hlavních problémů, kvůli nimž miliony lidí v ulicích měst o víkendu požadovaly, aby prezidentka odstoupila. Rousseffová, která byla v letech 2003-2010 členkou správní rady Petrobrasu, tvrdí, že o rozsáhlém úplatkářském systému nevěděla.

Lula, jehož popularita na konci jeho druhého mandátu v roce 2011 přesahovala 80 procent, také veškerou vinu odmítá a podle médií nevyloučil, že by mohl opět kandidovat v prezidentských volbách v roce 2018. V předchozích dvou volbách podpořil Rousseffovou, která podle platných pravidel nebude moci usilovat o třetí mandát.

Autor:

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...