Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Protesty v Brazílii. Lidé chtějí demisi prezidentky Rousseffové kvůli korupci

Svět

  20:02
BRASILIA - Desetitisíce Brazilců vyšly do ulic na protest proti politice prezidentky Dilmy Rousseffové, jejíž vládu opozice viní z korupce, hospodářských těžkostí a politické nestability. Největší demonstrace se konaly v Riu de Janeiro, v Belému na severu země a ve městě Belo Horizonte na jihovýchodě.

Lidé si přejí demisi vládní Strany pracujících foto: ČTK

Počtům účastníků z obdobných akcí zorganizovaných letos na jaře se ale nepřiblížily.

V březnu a dubnu se do průvodu proti nepopulární prezidentce zapojil až milion demonstrantů. Dnes podle brazilské policie přišlo do ulic 137.000 lidí, podle organizátorů téměř čtvrt milionu. V hlavním městě Brasílii se do protestu zapojilo 25.000 lidí. Demonstrace, svolané většinou přes sociální sítě, se podle agentury AFP rozšířily do 200 měst.

V Riu, které bude za rok hostit olympijské hry, se demonstranti shromáždili na pláži Copacabana. Demonstranti přinesli transparenty s hesly „Dilma ven“ a „Ne korupci“.

Vláda slaví, realita je však jiná. Brazílie z šampionátu nezbohatne

Hlavním požadavkem nespokojených davů je demise prezidentky, jejíž popularita je na nejnižším bodu od jejího zvolení. Rousseffová loni v listopadu podruhé těsně zvítězila v prezidentských volbách, podle průzkumů ji ale nyní podporuje jen osm procent Brazilců.

Důvodem nespokojenosti jsou úsporná hospodářská opatření, která mají vyvést brazilské hospodářství z krize. Rousseffové nepřidal ani hlučný korupční skandál kolem státní ropné společnosti Petrobras, který zasáhl osoby z vládní Strany pracujících. Výsledkem je politická krize, která může kabinet připravit o křehkou parlamentní většinu.

„Budeme protestovat až do konce, dokud prezidentka neodejde. Musí opustit úřad a zbavit zemi sevření její partajní mafie,“ řekla AFP Patricia Soaresová, jedna z organizátorek demonstrace v Riu.

Autor:

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.