Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

‚Dilmo, odstup!‘ Asi milion lidí protestoval v Brazílii proti prezidentce

Svět

  7:26
RIO DE JANEIRO - Téměř milion lidí se v neděli ve zhruba 160 městech po celé Brazílii sešel k protestům proti prezidentce Dilmě Rousseffové. Napsala to agentura DPA s odvoláním na údaje brazilské policie. Kritici Rousseffové chtějí, aby odstoupila kvůli politické krizi, kterou prohloubil rozsáhlý korupční skandál.

Podle údajů poskytnutých policií v odpoledních hodinách přišlo ve 160 městech demonstrovat přinejmenším 960 tisíc lidí. foto: AP Photo/Eraldo PeresČTK

Brazílie navíc čelí nejhorší ekonomické recesi za 25 let. Prezidentka již dříve uvedla, že se obává střetů mezi svými příznivci a odpůrci.

Trest v korupční aféře, jež děsí politiky. Prokuratura chce žalovat i exprezidenta

Rozsáhlá účast na nedělních protestních akcích by podle pozorovatelů mohla Rousseffovou, bojující o politické přežití, oslabit. Naopak nízká účast by jí mohla poskytnout argument, že většina národa si její odchod nepřeje.

Podle údajů poskytnutých policií v odpoledních hodinách (večer SEČ) přišlo ve 160 městech demonstrovat přinejmenším 960 tisíc lidí. V hlavním městě Brasílii se například sešlo kolem 100 tisíc odpůrců prezidentky. Z Ria de Janeiro hlásí organizátoři účast až 200 tisíc Brazilců. Rozsahem největší akce by ale měla být v Sao Paulo, nicméně přesný údaj zatím není k dispozici, napsala DPA.

Prezidentka čelí ústavní žalobě, tedy procesu takzvaného impeachmentu, vyvolané opozicí kvůli tomu, že údajně na svou kampaň použila nelegální peníze z úplatků od společnosti Petrobras. Organizátoři protestů, svolávaných především přes sociální sítě, nicméně zdůraznili, že nedělní demonstrace nejsou spojeny s žádnou politickou stranou.

Jeden z demonstrantů se převlékl do vězeňského mundúru. Na mřížích přilepil...
V hlavním městě Brasílii se například sešlo kolem 100 tisíc odpůrců...

Organizátoři již předem dali najevo, že očekávají velkou účast. Odhadli to na základě předchozích demonstrací. „Lidé trpí. Ceny každý měsíc stoupají,“ řekl agentuře AP jeden z demonstrantů, kteří mířili do ulic Ria de Janiero. „Kdyby byla Brazílie soukromá společnost, měla by Dilma (Rousseffová) už dávno padáka,“ dodal.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...