Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brazílie prý olympiádu nezruší, těhotným ale přijet nedoporučuje

USA

  6:14
Brazílie navzdory nákaze způsobované virem zika nezruší letní olympijské hry, které pořádá letos v srpnu. Těhotným ženám ale vzhledem k riziku, které zika zřejmě představuje pro lidské plody, přijet nedoporučuje. V pondělí to oznámil šéf štábu brazilské prezidentky Jaques Wagner.

Gleyse Kelly da Silva chová svou dceru Marii Giovannu - jednu z obětí infekce virem zika (Recife, Brazílie). foto: ČTK

„Musíme vysvětlit těm, kteří do Brazílie přijíždějí, sportovcům, že nebezpečí je nulové,“ řekl Wagner podle agentury Reuters novinářům. To ovšem neplatí pro těhotné, pro které je naopak riziko podle jeho názoru „vážné“. „Tudíž se evidentně nedoporučuje (přijet do Brazílie), protože taková rizika se přijímat nebudou,“ sdělil také podle agentury AFP Wagner.

Virus zika

Virus, který přenášejí komáři druhu Aedes aegypti, vyvolává několikadenní horečky, nemoc je však ve většině případů mírná. Velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidské plody, neboť nákaza je považována za příčinu nedostatečného vývoje mozku. Skutečný vliv viru na vývin mozku zatím ale nebyl prokázán.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila v pondělí kvůli viru zika celosvětový stav nouze. Stejný stav nouze WHO naposledy vyhlásila v roce 2014 kvůli epidemii eboly v západní Africe.

Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék a ani vakcína. Zatím nejsou jasné všechny způsoby, jimiž se virus přenáší. Vedle komářího bodnutí to může být podle WHO patrně i pohlavní styk. Zatím ale nebyl potvrzen ani jeden případ přenosu z člověka na člověka. Wagner řekl, že vývoj vakcíny proti viru potrvá tři až pět let. Brazilští vědci prý na něm spolupracují s výzkumníky ve Spojených státech. Olympijské hry se v Riu de Janeiro mají konat od 5. do 21. srpna. Brazilské ministerstvo zdravotnictví dalo v pondělí agentuře AP na srozuměnou, že místním vládám nařídí, aby případy nákazy virem zika hlásily. Vlády oznamovací povinnost zatím nemají.

Komár Aedes aegypti.
O infekci virem zika vědci zatím nemají dostatek poznatků. To se nyní snaží...
Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?